Syn.: Halleria abyssinica Jaub. et Spach
Čeleď: Stilbaceae Kunth
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne jižní a zejména východní Afrikou od Jihoafrické republiky po Etiopii, zasahuje i do Namibie, Botswany a Angoly, objevuje se i na jihu Arabského poloostrova.
Ekologie: Roste na lesních okrajích, ve skalnatých roklích, v křovinách, na mořském pobřeží, lokality vystupují až do nadmořských výšek kolem 2250 m.
Popis: Keř, někdy i charakteru opíravé liány, nebo malý stromek dorůstající výšky 2–12(–20) m; borka je světle šedohnědá. Listy jsou vstřícné, vejčité, 2,5–10 cm dlouhé a 1–6 cm široké, tence kožovité, leskle svěže zelené, lysé, na bázi široce klínovité, často asymetrické, na okraji drobně vroubkované, na vrcholu špičaté až zašpičatělé; řapík je až 10 cm dlouhý. Květenství jsou úžlabní svazečky; květy jsou oboupohlavné, čtyřčetné; kalich je zvonkovitý, s 4 cípy, mnohem kratší než koruna; koruna je trubkovitá, dvoupyská, až 4 cm dlouhá, červená nebo oranžová, korunní trubka je zahnutá, horní pysk je dvoulaločný, dolní kratší trojlaločný; tyčinky jsou 4, vyniklé; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník. Plodem je černá vejcovitá bobule asi 1 cm dlouhá, zakončená zbytkem čnělky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod byl pojmenován ke cti švýcarského lékaře a botanika Albrechta von Hallera.
Fotografovali Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Diepwalle), a Jindřiška Vančurová, ve dnech 20. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve) a 21. 9. 2018 (KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).