HALLERIA LUCIDA L.

Syn.: Halleria abyssinica Jaub. et Spach
Čeleď: Stilbaceae Kunth
Halleria lucida
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne jižní a zejména východní Afrikou od Jihoafrické republiky po Etiopii, zasahuje i do Namibie, Botswany a Angoly, objevuje se i na jihu Arabského poloostrova.
Ekologie: Roste na lesních okrajích, ve skalnatých roklích, v křovinách, na mořském pobřeží, lokality vystupují až do nadmořských výšek kolem 2250 m.
Halleria lucida
Popis: Keř, někdy i charakteru opíravé liány, nebo malý stromek dorůstající výšky 2–12(–20) m; borka je světle šedohnědá. Listy jsou vstřícné, vejčité, 2,5–10 cm dlouhé a 1–6 cm široké, tence kožovité, leskle svěže zelené, lysé, na bázi široce klínovité, často asymetrické, na okraji drobně vroubkované, na vrcholu špičaté až zašpičatělé; řapík je až 10 cm dlouhý. Květenství jsou úžlabní svazečky; květy jsou oboupohlavné, čtyřčetné; kalich je zvonkovitý, s 4 cípy, mnohem kratší než koruna; koruna je trubkovitá, dvoupyská, až 4 cm dlouhá, červená nebo oranžová, korunní trubka je zahnutá, horní pysk je dvoulaločný, dolní kratší trojlaločný; tyčinky jsou 4, vyniklé; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník. Plodem je černá vejcovitá bobule asi 1 cm dlouhá, zakončená zbytkem čnělky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod byl pojmenován ke cti švýcarského lékaře a botanika Albrechta von Hallera.
Halleria lucida
Halleria lucida
Halleria lucida
Halleria lucida
Halleria lucida
Halleria lucida
Halleria lucida
Fotografovali Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Diepwalle), a Jindřiška Vančurová, ve dnech 20. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve) a 21. 9. 2018 (KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).