HANGUANA MALAYANA (Jack) Merr.

Syn.: Hanguana anthelminthica (Blume) Masam., Hanguana aquatica Kaneh., Susum anthelminthicum Blume, Susum malayanum (Jack) Planch. ex Hook. f., Susum minus Miq., Veratronia malayana (Jack) Miq., Veratrum malayanum Jack
Čeleď: Hanguanaceae Airy Shaw

Hanguana malayana

Rozšíření: Areál zahrnuje jihovýchodní Asii, kde roste na Srí Lance, v Barmě, Thajsku, Vietnamu, Malajsii, na Filipínách a v Indonésii. Dále areál zahrnuje severní Austrálii, Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy a Palau.

Ekologie: Stanovištěm jsou pobřeží sladkovodních jezer a lesní mokřady, řidčeji i břehy tekoucích vod, vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m. Obvykle tvoří často rozsáhlé kolonie.

Hanguana malayana

Popis: Vytrvalá dvoudomá statná bylina až 2 m vysoká; oddenek je plazivý. Listy jsou přímé, na bázi s pochvou a naznačeným řapíkem, čepel je úzce obkopinatá, 20–130 cm dlouhá a 1,5–17,5 cm široká, slabě lesklá, plochá nebo nepravidelně zvlněná, se zpeřenou žilnatinou, celokrajná, špičatá. Květenství je latovité; květy jsou 3četné, s volnými žlutavými nebo zelenavými okvětními lístky ve 2 kruzích; v samčích květech je celkem 6 tyčinek ve 2 kruzích a pistillodium; v samičích květech je 6 staminodií a 3 srostlé plodolisty, tvořící svrchní semeník a ploché, na bázi srostlé bliznové laloky. Plodem je černomodrá bobule až 2,5 cm v průměru, obsahuje jediné semeno.

Poznámka: Do rodu Hanguana se nyní řadí asi 12 druhů z jihovýchodní Asie, těžiště druhové diverzity leží v Malajsii a na Borneu. Okrajově přesahují až do severní Austrálie a do Oceánie. Čeleď Hanguanaceae obsahuje jen tento rod, který byl dříve řazen do čeledi Flagellariaceae nebo Asteliaceae.

Hanguana malayanaHanguana malayana
Hanguana malayana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Melekeok, jezero Ngardok).