Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix lanata
Rozšíření: Jedná se o arktický druh hojně se vyskytující na Islandu, Faerských ostrovech, v severní části Skandinávského poloostrova a v arktické části Sibiře. Jeho jižní areálová hranice se dotýká i Britských ostrovů, respektive nejsevernějšího Skotska.
Ekologie: V arktické tundře je hojná, vyskytuje se na relativně širokém spektru biotopů v nadmořských výškách do 1000 m. Kromě arktických trávníků jí vyhovují i skalnaté biotopy nebo lávová pole. Bývá i pěstovaná.
Salix lanata
Popis: Dvoudomý, od země bohatě větvený keř, který svou výškou jen zřídka přesahuje 1 m. Celá rostlina je výrazně plstnatá, což už z větší vzdálenosti výrazně napomáhá při determinaci. Starší kmínky a větve odění ztrácejí. Plstnaté listy mají řapík asi 1 cm dlouhý, čepel je víceméně okrouhlá, přibližně 2–7 cm dlouhá a 2–4 cm široká, na apikálním konci zašpičatělá, s celistvým okrajem. Řapík je podepřen dvěma palisty, velikostně srovnatelnými s řapíkem, většinou však kratšími. Rostlina kvete v létě (červen až srpen), přičemž samičí kočičky jsou hustě plstnaté, 3-6 cm dlouhé, rostou po 1, případně po 2 nebo po 4. Za plodu mají zlatavou barvu.
Salix lanata
Salix lanata
Salix lanata
Salix lanata
Fotografováno v srpnu 2017 (Island, Skútustaðir, okolí jezera Mývatn a jihozápad ostrova).