Syn.: Adiantum repens L. f., Davallia pedata Sm., Davallia pinnatifida Baker, Humata pedata (Sm.) J. Sm., Humata pinnatifida (Baker) Bedd.
Čeleď: Davalliaceae Mett. ex A. B. Frank
Humata repens
Rozšíření: Poměrně rozsáhlý areál druhu zahrnuje Madagaskar, Maskarény (Réunion a Mauricius), Srí Lanku, na asijském kontinentu se vyskytuje od Indie přes Indočínu až do Japonska, v Indonésii a zasahuje až do severní Austrálie. Dalších asi 40 druhů rodu roste v tropech Starého světa, od Afriky až po Oceánii.
Ekologie: Převážně roste jako epifyt, jen zřídka přechází i do terestrických podmínek na mechaté skalky a výjimečně přímo na humózní půdu. Vyhledává horké a velmi vlhké tropické prostředí.
Humata repens
Popis: Drobná kapradina s dlouze plazivým oddenkem, pokrytým hnědými až hnědočernými kopinatými plevinami. Listy jsou řapíkaté, řapík je žlábkovitý, 1,5–15 cm dlouhý, řídce pokrytý hnědými plevinami; čepel je kožovitá, v obrysu vejčitá, 5–15 cm dlouhá a 2,5–9 cm široká, 1–2krát zpeřená, nejdolejší jařmo je výrazně asymetrické, tvořené úkrojky na bázi vnější strany peřenoklanými, na vnitřní straně celistvými, vyšší jařma víceméně souměrná, celistvá, podlouhlá, se zkadeřeným, drobně vroubkovaným okrajem; kupky výtrusnic se tvoří na okraji listu pod vrcholy úkrojků, na koncích postranních žilek, jsou velmi drobné, ostěry jsou okrouhlé.
Humata repens
Humata repens
Fotografovala Alena Vydrová, dne 13. 9. 2008 (Réunion, St-Philippe: rezervace Mare Longue).