HYPHAENE CORIACEA Gaertn.

Syn.: Chamaeriphes coriacea (Gaertn.) Kuntze, Chamaeriphes shatan (Bojer ex Dammer) Kuntze, Chamaeriphes turbinata (H. Wendl.) Kuntze, Corypha africana Lour., Hyphaene baronii Becc., Hyphaene beccariana Furtado, Hyphaene hildebrandtii Becc., Hyphaene natalensis Kuntz, Hyphaene oblonga Becc., Hyphaene parvula Becc., Hyphaene pileata Becc., Hyphaene pleuropoda Becc., Hyphaene pyrifera Becc., Hyphaene shatan Bojer ex Dammer, Hyphaene spaerulifera Becc., Hyphaene tetragonoides Furtado, Hyphaene turbinata H. Wendl., Hyphaene wendlandii Dammer
Česká jména: dúma (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité

Hyphaene coriacea

Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, kde se vyskytuje v oblasti od Somálska přes Tanzanii až po východní provincie Jihoafrické republiky, Svazijsko a Mosambik, objevuje se také v západní části Madagaskaru.

Ekologie: Roste v savaně, nezřídka v křovinaté vegetaci při březích vodních toků. Kvete od listopadu do února.

Hyphaene coriacea

Popis: Dvoudomá, poměrně nízká palma, jen 2–7 m vysoká, vytvářející křovinaté porosty. Kmen je vystoupavý až přímý, dosahuje 20–40 cm v průměru. Listy vyrůstají na vrcholu kmene, řapík je po okraji trnitý, čepel je dlanitě zpeřená, zhruba 70 cm dlouhá a až 110 cm široká, šedozelená, se 40–55 úkrojky. Samčí květenství vyrůstá mezi bázemi listů, je poměrně krátké, 10–36 cm dlouhé, květy jsou 3četné, kališní lístky samčích květů jsou úzce obvejčité, 2,5–3 mm dlouhé, koruna je nazelenalá, cípy jsou kopisťovité, 2–2,8 mm dlouhé; samičí květenství je výrazně větší, 60–120 cm dlouhé, v době plodu svěšené, kališní lístky jsou 3,5–4,5 mm dlouhé, korunní lístky jsou obvejčité, 2,5–3,7 mm dlouhé. Plody jsou peckovice hruškovitého tvaru, 4–6 cm široké, hnědé.

Záměny: Na jihu Afriky se vyskytuje ještě další druh rodu, Hyphaene petersiana. V tomto případě se jedná o palmu víceméně jednokmennou, až 18 m vysokou, na jejím kmeni jsou často patrné neopadané řapíky starých listů, plody tohoto druhu jsou navíc skoro dokonale kulovité. Tato palma je vázána spíše na suchou mopanovou savanu – v Krugeru, odkud pocházejí i naše fotografie, ji proto najdeme především až v severní části parku, na jihu parku v provincii Mpumalanga je běžná křovinatá Hyphaene coriacea.

Využití: Z listů této palmy se splétají rohože, koše a klobouky, z mízy se připravuje palmové víno. Jádra semen jsou tvrdá, říkává se jim rostlinná slonovina a používají se při výrobě nejrůznějších dekorativních předmětů.

Poznámka: Rod Hyphaene zahrnuje asi osm druhů, které se vyskytují v Africe, na Arabském poloostrově a v Indii.

Hyphaene coriacea
Hyphaene coriacea
Hyphaene coriacea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).