Syn.: Bremontiera ammoxylon var. burmannii DC., Indigofera argentea sensu Roxb., Indigofera desmodioides sensu Baker, Indigofera lotoides Lam., Indigofera paucifolia Delile, Indigofera paucifolia Wight
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Africko-asijský druh. Hlavní část areálu se rozkládá v subsaharské Africe od Mauritánie a Senegalu až po Egypt a Súdán, dále v oblasti Afrického rohu v Eritreji, Etiopii, Džibutsku a Somálsku, v Africe izolovaně ještě v Angole. Také roste na Sokotře a na severu Madagaskaru, kde se však uvažuje i o možném zavlečení. V Asii roste od Jordánska přes Arabský poloostrov, v Pákistánu a západní Indii a na Srí Lance. Nepůvodní je na severozápadě Austrálie a zřejmě i na Jávě.
Ekologie: Typický druh polopouští nebo suché savany. Často roste jako dominanta nezapojené vegetace na dnech vádí, zejména na jílovitých sedimentech; na píscích nebo štěrcích roste jen tam, kde nehluboko pod povrchem je jílovitá vrstva. Místy vstupuje i na druhotná stanoviště. Vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m.
Popis: Rozkladitý keřík nebo keř 1,5(–3) m vysoký; větvičky jsou nápadně zploštělé. Listy jsou střídavé, obvykle lichozpeřené, řidčeji jen s jediným terminálním lístkem; lístků je většinou 3–5, jsou střídavě postavené, podlouhlé nebo obkopinaté, 1,5–2,6 cm dlouhé a 0,6–1,3 cm široké, na obou stranách přitiskle chlupaté; palisty jsou 3–3,5 mm dlouhé. Květenství je 7–10 cm dlouhý úžlabní hrozen; kalich je zvonkovitý, 2–2,5 mm dlouhý, asi do poloviny dělený na trojúhelníkovité cípy; koruna je červená, pavéza je 5–10 mm dlouhá, vně chlupatá; tyčinek je 10, z nich je 9 srostlých a jedna volná. Lusky obsahují 6–8 semen, jsou sehnuté, slabě zakřivené, 1,2–2 cm dlouhé, přitiskle chlupaté.
Fotografováno dne 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).