INOCARPUS FAGIFER (Parkinson) Fosberg

Syn.: Aniotum edulis J. R. Forst., Aniotum fagiferum Parkinson, Bocoa edulis (J. R. Forst. et G. Forst.) Baill., Cajanus edulis (J. R. Forst. et G. Forst.) Kuntze, Inocarpus edulis J. R. Forst., Inocarpus edulis J. R. Forst. et G. Forst., Inocarpus fagiferus (Parkinson) Fosberg, orth. var.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Inocarpus fagifer

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje ostrovní část v jihovýchodní Asii, dále Novou Guineu, Mikronésii, Melanésii a Polynésii, kde zasahuje až na Markézy.

Ekologie: Tvoří hlavní stromové patro v lesích od vnitřního okraje porostů mangrove a nad okrajem říčních niv, provází i druhotné porosty. Vyžaduje horké klima s ročním úhrnem srážek 1500–4000 mm, na různých typech substrátů a půd, snáší i vysoký obsah vápníku i zasolení. Květy opylují netopýři.

Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky 20(–30) m, koruna mívá průměr 4–6 m; kmeny dorůstají průměru 30–90 cm, na bázi s četnými kořenovými náběhy, borka je drsná, hnědá, ve stáří šedá. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, 15–40 cm dlouhá a 7–13 cm široká, na bázi srdčitá, celokrajná, zvlněná, na vrcholu tupě zašpičatělá, žilky jsou žlutavé. Květenství jsou krátké úžlabní hrozny; kalich je trubkovitý, 4–6 mm dlouhý, s 2–4 krátkými cípy; korunní lístky jsou páskovité, asi 1 cm dlouhé, žlutavé; tyčinek je 10. Plody jsou nepukavé, zploštěle vejcovité peckovice, 4,5–13 cm dlouhé, 3,5–12 cm široké a asi 4 cm tlusté, za zralosti žluté až hnědooranžové; semeno je jediné, ledvinité.

Využití: Dřevo je lehké, vhodné k budování jednodušších staveb, výrobě člunů, nábytku i různých drobných užitkových předmětů, listy a kůra jsou v mnoha zemích využívány v lidovém léčitelství. Mezokarp je nejedlý, ale semena, označovaná také jako tahitské kaštany, obsahují asi 5 % bílkovin a přes 20 % uhlohydrátů: je třeba je tepelně upravovat; na řadě míst Oceánie patří k důležitým potravinám. Z dospělého stromu lze sklidit až 75 kg plodů za rok. Díky nenáročnosti jsou dnes tyto stromy mnohde sázeny kvůli zástinu i jako meliorační dřeviny.

Inocarpus fagifer
Inocarpus fagifer
Inocarpus fagifer

Fotografováno dne 19. 1. 2018 (Palau, Koror).