Syn.: Helleborus thalictroides (L.) Lam.
Česká jména: zapalice žluťuchovitá (Presl 1819), zapalice žluťochovitá (Opiz 1852), zapalice žluťuchovitá (Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Dostál 1950)
Slovenská jména: kukuvík žluťuchovitý (Reuss 1853), zápalica žltuchovitá (Dostál 1950), veterník žltuškovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Isopyrum thalictroides

Rozšíření: Pyreneje, střední Francie, jih a východ střední Evropy, jihovýchodní Evropa, Bělorusko, Ukrajina. U nás se vyskytuje vzácně ve středních Čechách, roztroušeně ve východních Čechách a na východní Moravě.

Ekologie: Roste ve vlhkých humózních listnatých lesích, v roklích a křovinách, od nížin do podhůří, vyžaduje spíše stinná stanoviště, kvete však ještě před olistěním stromů – tedy na výsluní.

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 15–30 cm vysoká, lodyha přímá, nahoře větvená, přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, většinou dvakrát trojčetné, lodyžní jednoduše trojčetné, menší, květy jednotlivé, na dlouhých stopkách, bílé, vzácně růžově fialové. Kvete od března do dubna. Plodem je měchýřek.
Ohrožení a ochrana: Zapalice žluťuchovitá je z hlediska ohrožení hodnocena jako vzácnější druh, který vyžaduje další pozornost (C4a).
Poznámka: Rostlina je jedovatá.

Isopyrum thalictroidesIsopyrum thalictroides
Isopyrum thalictroides

Fotografováno ve dnech 13. 4. a 18. 4. 2003 (Česko, Morava, Pouzdřanská step, Vrbice a Brno, Stránská skála).