Syn.: Dianthera comata L., Ecbolium comatum (L.) Kuntze, Leptostachya comata (L.) Nees, Psacadocalymma comatum (L.) Bremek., Stethoma comata (L.) Britton
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh byl popsán z Jamajky, vyskytuje se v tropické Americe, jeho areál se táhne od jižního Mexika a Antil přes Kolumbii a Brazílii (Amazônia, Cerrado, Mata Atlântica) až po Paraguay a severní Argentinu.
Ekologie: Roste v tropických lesích a jejich lemech, v mokřinách, na březích vodních toků, na vlhkých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, až 100 cm vysoký, vystoupavý až přímý, s větvemi žebernatými, na nových výhonech až šestihrannými, lysými či chlupatými. Listy jsou vstřícné, přisedlé, tvarově poměrně variabilní, vejčité či eliptické až podlouhlé, 3,5–10 cm dlouhé a 2,2–3,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální i axilární, latnaté, až 20 cm dlouhé; listeny jsou šídlovité, až 2 mm dlouhé; kališních lístků je 5, jsou kopinaté, 1,5–2 mm dlouhé, lysé; koruna je dvoupyská, 4–5(–6) mm dlouhá, lysá, bílá nebo purpurová, někdy s purpurovou kresbou. Plodem je chlupatá tobolka, 4–6 mm dlouhá.
Záměny: Ve Střední i Jižní Americe rovněž dosti rozšířená a poněkud podobná Justicia pectoralis se snadno rozpozná podle postavení květenství, které je vždy pouze terminální. Její listy jsou navíc krátce řapíkaté, nikoli přisedlé, větve jsou v průřezu spíše okrouhlé.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Rio Juma).