Pehr (Peter) Kalm se narodil dne 6. března 1716 v Ångermanland ve Švédsku, zemřel 16. listopadu 1776 v Åbo (Turku). Cestovatel a botanik.

Jeho rodiče uprchli z Finska do Švédska, v letech 1700–21 probíhala tzv. velká severská válka mezi Ruskem a Švédskem o nadvládu nad Baltským mořem. Otec zemřel šest týdnů po jeho narození a matka se vrátila do Finska. Kalm studoval na univerzitě v Turku, v roce 1747 získal titul profesor ekonomie, zabýval se především zemědělskou ekonomií. Jako významný žák a spolupracovník Linného byl pověřen Linnéem a Švédskou královskou akademií věd cestou do Severní Ameriky s úkolem sbírat semena a rostliny vhodné pro zemědělství nebo průmysl. Cestou do Philadelphie strávil šest měsíců v Anglii, kde se setkal s významnými botaniky. V roce 1748 dojel do Pennsylvánie, kde se seznámil např. B. Franklinem a Johnem Bartramem (americký botanik, zahradník). Ve švédsko-finské komunitě v Racoon (dnes Swedesboro) v jižním New Jersey zastával i funkci pomocného pastora. Při svých cestách navštívil i Niagarské vodopády, je autorem jejich prvního vědeckého popisu. Navštívil také Montreal a Quebec, do Skandinávie se vrátil v roce 1751. Přivezl např. druh Morus rubra k využití pro hedvábnictví ve Finsku (tehdy součást švédského státu). Po návratu učil v Turku (Universita v Åbo), také založil botanickou zahradu. Psal švédsky a latinsky.
Vydal cestopis En Resa til Norra America (Stockholm 1753–61), který byl přeložen do němčiny, holandštiny i angličtiny. Popisoval flóru, faunu, život domorodých Američanů i kolonistů.

Linné ve Species plantarum cituje Kalma asi u 90 druhů, z toho bylo 60 nových, včetně rodu Kalmia. V botanické literatuře se používá celé jméno KALM. Na jeho počest byl pojmenován rod Kalmia L., mamota, Ericaceae; Kalmiopsis Rehd., mamotěnka, Ericaceae; druhová jména např. Hieracium kalmii, Senecio kalmii, Lobelia kalmii, Hypericum kalmii, Bromus kalmii.
Kalmia latifolia