Syn.: Chamaedaphne glauca (Aiton) Kuntze, Kalmia glauca Aiton, Kalmia glauca var. rosmarinifolia Pursh, Kalmia oleifolia Dum. Cours., Kalmia rosmarinifolia Dum. Cours.
Česká jména: mamota (Presl 1846), mamota bělolistá (Mareček 1997)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Vyskytuje se na severovýchodě Severní Ameriky, v severní a východní Kanadě, k jihu sestupuje až do Nové Anglie a do oblasti Velkých jezer. Druh byl zavlečen i do Velké Británie.
Ekologie: Roste v mokřinách, na vlhkých horských loukách a prameništích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od května do července.
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 100 cm, s větvemi poněkud zploštělými, lysými nebo chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhlé až vejčité, 15–45 mm dlouhé a 3–15 mm široké, po okraji podvinuté, na vrcholu tupé nebo špičaté, na líci lysé, na rubu jemně plstnaté, na střední žilce po obou stranách s drobnými nachovými trichomy. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v terminálních chocholících, které jsou 3–17květé; kališní lístky jsou vejčité, bělavé nebo narůžovělé, až 4 mm dlouhé, tupé, lysé, jen po okraji brvité, korunní lístky jsou srostlé, růžové nebo až nachově naběhlé, vzácně i bílé, 9–11 dlouhé, lysé; tyčinek je 10, jejich nitky jsou až 5 mm dlouhé. Plodem je pětipouzdrá tobolka, 4–6 mm dlouhá, lysá.
Záměny: Dosti podobná Kalmia microphylla ze západu Severní Ameriky, kde vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3500 m, bývá zpravidla o něco nižší, její listy jsou o málo kratší a postrádají na středních žilkách nachové trichomy.
Fotografováno v průběhu května 2023 (Česko, Čechy, rostliny v kultivaci).