KELLERONIA REVOILII (Franch.) Chiov.

Syn.: Kelleronia nogalensis Chiov., Tribulus nogalensis (Chiov.) Chiov., Tribulus revoilii Franch.
Čeleď: Zygophyllacaceae R. Br. – kacibovité
Kelleronia revoilii
Rozšíření: Nevelký areál leží v Africe v Somálsku a na Arabském poloostrově v jižní části Jemenu (Hadramaut, Mahra) a v přilehlé ománské provincii Dhofar.
Ekologie: Stanovištěm jsou suchá kamenitá místa a skalní terásky v oblastech se slabším dosahem monzunového klimatu, spíše ovlivněných mlhami než vydatnějšími dešti. Vystupuje do nadmořské výšky 1450 m.
Kelleronia revoilii
Popis: Keřík nebo keř s rozkladitými větvemi, vysoký až 1,2 m; letorosty jsou v mládí přitiskle chlupaté, olysávají, starší větvičky mají často tlusté korkové lišty. Listy jsou střídavé, řidčeji horní i vstřícné, sudozpeřené, 2–4,5 cm dlouhé, s 2–4 jařmy; lístky jsou šikmo obvejčité, 0,7–2 cm dlouhé a 0,3–1,5 cm široké, s droboučkými přitisklými chloupky; palisty jsou úzce trojúhelníkovité až čárkovité, do 3 mm dlouhé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, (4–)5četné; květní stopky jsou 1–2,5(–4) cm dlouhé; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 0,7–1,2 cm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž volné, obvejčité, 1,2–2,8 cm dlouhé, zlatožluté, oranžové až cihlově červené; tyčinky jsou ve 2 kruzích; semeník je svrchní, brvitý. Plod je rozpadavý, merikarpia jsou 7–8 mm dlouhá, někdy na povrchu svraskalá, na vrcholu většinou bez růžků.
Kelleronia revoilii
Kelleronia revoilii
Kelleronia revoilii
Kelleronia revoilii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, vádí za Mughsayl).