Belize, Lamanai – malá země, velká historie

V Belize existuje deset hlavních kategorií chráněných území. Patří mezi ně i archeologické rezervace, kde hlavním předmětem ochrany jsou pozůstatky mayské kultury. Mezi tyto archeologické rezervace patří také Lamanai, která se nachází na severu Belize v regionu Orange Walk na laguně New River Lagoon. Je vzdálená 58 km od města Orange Walk, odkud se dá dojet autobusem.

Belize, Lamanai

Daleko příjemnější je však cesta motorovou lodí proti proudu řeky New River od mostu v Tower Hill jižně od Orange Walk. Během asi hodinové plavby pozorujeme na březích řeky New River velké množství ptactva. Cesta je dobrodružná a sami bychom do cíle nikdy nedorazili, neboť řeka se rozvětvuje a přejíždíme z jednoho říčního ramena do jiného. Břehy lemuje nízký neprostupný les. Vodní hladinu pokrývají lekníny Nymphaea ampla a tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes). Připlouváme do cíle a u břehu kvete modráska (Pontederia sp.), dále potkáváme druhy jako Caperonia palustris (Euphorbiaceae), Spigelia anthelmia (Loganiaceae), Inga sp. (Fabaceae).

Belize, Lamanai

Ze člunu vyrážíme do návštěvnického centra, kde se nachází muzeum. Před budovou nás uvítá pět národních symbolů Belize: do výšky se tyčí mahagon Swietenia macrophylla, poblíž roste Prosthechea cochleata, tapír (Tapirus bairdii) a tukan (Ramphastos sulfuratus) jsou bohužel jen dřevěné sochy a uprostřed všeho je umístěna vlajka Belize.

Belize, Lamanai

Naleziště Lamanai (v překladu „ponořený krokodýl“) bylo podobně jako většina lokalit v severním Belize obydleno již kolem roku 1500 před naším letopočtem a první kamenné budovy se začaly objevovat mezi lety 800 a 600 př. n. l. Město vzkvétalo v pozdním předklasickém období a rozrostlo se do významného obřadního centra s mohutnými chrámy dávno před jinými mayskými místy. Je jedinou mayskou lokalitou, kde se našly měděné výrobky. Evidentně tito prvotní Mayové již dokázali těžit a zpracovávat měď a později i železo.

Belize, Lamanai

Archeologické vykopávky zde byly započaty v roce 1974 pod vedením amerického archeologa Davida M. Pendergasta. Soustředily se na výzkum a restaurování větších staveb, zejména Jaguar Temple, High Temple a Mask Temple. Značná část Jaguar Temple je stále pokryta hustým porostem džungle. Legenda vypráví, že v chrámu se nachází kopí se srdcem jaguára. Název však pochází od jaguářích masek, které se nacházejí po stranách chrámu. Z vrcholu pyramidy High Temple je nádherný výhled na okolní džungli a do nedaleké laguny, která je součástí řeky New River. Mask Temple se zase pyšní zachovalými obrovskými maskami po stranách. Kamenné hlavy jsou vytesány do detailních podrobností. Většina lokalit je ještě neodkrytá a nezrekonstruovaná.

Belize, Lamanai

Stáří místa na nás dýchá i z některých stromů, které jsou obrostlé broméliemi, orchidejemi, mechy a lišejníky. V okolí chrámů roste například Acacia cookii, Acacia glomerosa (Fabaceae), Coccoloba belizensis (Polygonaceae), kopřivovitá Cecropia peltata, Cordia dodecandra (Cordiaceae), Cupania belizensis (Sapindaceae), Enterolobium cyclocarpum, Guazuma ulmifolia, Guettarda combsii (Rubiaceae), Luehea speciosa, palma Attalea cohune (Arecaceae), Havardia albicans (Fabaceae), Spondias mombin (Anacardiaceae), Trichilia minutiflora (Meliaceae) a další.

Belize, Lamanai

V podrostu se můžeme setkat s druhy Cochlospermum vitifolium, Turnera ulmifolia, Hamelia patens, Psychotria cuspidata, Psychotria tenuifolia (Rubiaceae) aj.
Na mayských stavbách nebo v jejich blízkosti najdeme například sambabu obecnou (Parthenium hysterophorus), vyskytuje se zde Priva lappulacea (Verbenaceae) nebo Boerhavia diffusa (Nyctaginaceae).

Belize, Lamanai

Nedaleko od mayského naleziště se nacházejí působivé pozůstatky starého britského cukrovaru z roku 1860, kde nad technikou dnes již očividně zvítězila příroda. Putování do archeologického naleziště Lamanai je zážitek, na který se nezapomíná.

Belize, Lamanai

Fotografováno dne 21. 2. 2015.