Syn.: Lamium album Desf., nom. illeg., Lamium archangelica Garsault, nom. inval., Lamium berengueri Pau, Lamium heterophyllum Scheele, Lamium petitinum J. Gay ex Benth., Lamium pubescens Sibth. ex Benth., nom. illeg., Lamium rugosum Sm., nom. illeg.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Západomediteránní druh, roste ve dvou oddělených arelách na jihu a severovýchodě Španělska, dále v jižní Francii, v jižní polovině Itálie a na Sicílii. Také se vyskytuje v severní Africe v Maroku, Alžírsku a Tunisku.
Ekologie: Nejčastěji roste ve vlhčích křovinách, v podrostu listnatých lesů na kamenitých svazích, ale i nad horní hranicí lesa. Vystupuje až do nadmořské výšky přes 2300 m.
Popis: Vytrvalá bylina s výběžky; lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, jednoduché nebo chudě větvené, (15–)30–40(–80) cm dlouhé, řídce chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–2,5(–5) cm dlouhý (horní listy bývají přisedlé); čepel je vejčitá až kopinatá, 1–6,5 cm dlouhá a 1–4 cm široká, na obou stranách řídce přitiskle chlupatá, na bázi srdčitá, uťatá až zúžená, oddáleně vroubkovaná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květenství tvoří 4–5 lichopřeslenů podepřených listeny podobnými listům; kalich je 1–1,5 cm dlouhý, odstále chlupatý, zuby jsou zdéli trubky, krátce žláznatě brvité; koruna je pyskatá, 2–2,5 cm dlouhá, bílá, někdy růžová až nachová, s prohnutou trubkou, vně lysá, horní pysk je uvnitř chlupatý; tyčinky jsou 4, delší jsou 1–1,2 cm dlouhé, nitky jsou krátce žláznaté, prašníky jsou lysé; semeník je svrchní. Plody jsou tvrdky 2,5–2,9(–3,2) mm dlouhé.
Poznámka: Od ostatních hluchavek se tento druh odlišuje lysými prašníky; v tomto znaku se shoduje s pitulníky (Galeobdolon). Někteří badatelé rozlišují v rámci druhu L. f. var. flexuosum (s korunou bílo-růžovou) a var. pubescens (s celou korunou růžovou až nachovou); rostliny s jednobarevnými květy zřejmě převažují v kontinentální části Itálie.
Fotografoval Ivo Konopásek, ve dnech 14. a 15. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Madonie, Collesano a Piano Battaglia).