Syn.: Lamium conradiae G. Bosc, Lamium grandiflorum Pourr., Lamium inflatum Heuff., Lamium laevigatum DC., nom. illeg., Lamium longiflorum Ten., Lamium lovcenicum Rohlena, Lamium macedonicum Degen, Lamium michaelianum Tausch, Lamium molle Boiss. et Orph., nom. illeg., Lamium numidicum Noë, Lamium pallidum Salisb., nom. illeg., Lamium pedemontanum Rchb., Lamium reiseri Degen, Lamium scardicum Wettst.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá především v horských oblastech ve Středozemí. V Evropě je znám od jižní Francie po Balkánský poloostrov, kde je druh široce rozšířen až po jižní Rumunsko. Dále je znám ze severní Afriky z Alžírska a Tuniska, je rozšířen v Malé Asii, zasahuje i do Zakavkazí do Gruzie, Arménie i Ázerbájdžánu a na Blízký východ až do Jordánska. V areálu je druh velmi proměnlivý a rozlišuje se na větší počet poddruhů.
Ekologie: Provází polozastíněné skalky, polostinná stanoviště v lesích, ale i pohyblivé sutě od hladiny moře až do nadmořských výšek okolo 2500 m.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními výběžky; lodyha je přímá nebo vystoupavá, dutá a dorůstá výšky 20–60 cm, je lysá nebo nazpět chlupatá. Listy jsou vstřícné, s řapíkem 1–2 cm dlouhým, čepel je trojúhelníkovitá, 3–7 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na okraji hrubě zubatá, s 8–10 zuby. Květenství jsou oddálené lichopřesleny podepřené listeny podobnými listům; květy mají kalich s trubkou 3–8 mm dlouhou a zhruba stejně dlouhými zuby; koruna je pyskatá, může být až 2,5 cm dlouhá, světle růžová až nachová, na okrajích dlouze brvitá, horní pysk je klenutý, dolní hluboce trojlaločný; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Zobrazené rostliny představují velkokvětý typ, který je znám z otevřených stanovišť v centrálních Apeninách.
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 2. a 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore a sutě pod Sella di Monte Aquila).