Syn.: Camara trifolia (L.) Kuntze, Lantana annua L., Lantana bipinnatifida Sessé et Moc., Lantana celtidifolia Kunth, Lantana dubia Wall. ex Walp., Lantana dubia Royle, Lantana gogchana Buch.-Ham. ex Voigt, Lantana maxima Hayek, Lantana mearnsii Moldenke, Lantana pilosa Kunth, Lantana pittieri Moldenke, Lippia purpurea Dum. Cours., Lippia schliebenii Moldenke
Česká jména: libor (Presl 1846), lantána (Mareček 1997)
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Rozšíření: Druh Střední a Jižní Ameriky, jeho areál se táhne od jižního Mexika přes Střední Ameriku a Antily až po Bolívii, severní Argentinu a jižní Brazílii. Morfologicky proměnlivý druh, rozlišuje se řada infraspecifických taxonů. Byl zavlečen i do tropické Afriky.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, v křovinách, objevuje se i na lidskou činností narušovaných stanovištích a v sekundární vegetaci, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100 m.
Popis: Keř až 3 m vysoký, netrnitý, s větvemi tupě hranatými (až hexagonálními), jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenu po 3–4, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 5–14(–16) cm dlouhé a 2–7(–9) cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, na řapík sbíhavé, na okraji vroubkované, na vrcholu špičaté nebo tupé, svraštělé, chlupaté. Květenství je zprvu hlávkaté, záhy se nápadně válcovitě prodlužuje, stopka květenství je 2–10 cm dlouhá, většinou kratší než listy, chlupatá; listeny jsou 6–12 mm dlouhé, kopinaté; kalich je 1,5–2,5 mm dlouhý; koruna je 5–8 mm dlouhá, růžovofialová se žlutým středem, někdy i bílá nebo žlutá. Plodem je kulovitá peckovice dosahující 2–3,5 mm v průměru.
Záměny: Dobrým znakem, který odlišuje tuto skupinu lantán (v Peru ji tvoří asi tři druhy) od zbytku rodu, je klasnaté květenství – původní strboul se začne prodlužovat už dosti brzy, ještě v době květu. Druhá početnější skupina má květenství daleko plošší, v zásadě hlávkaté, které se prodlužuje buď jen mírně, anebo vůbec ne.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 9. 2015 (Peru, údolí řeky Urubamby).