Syn.: Charachera spicata Lam., Charachera viburnoides Forssk., Lantana concinna Baker
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Rozšíření: Hlavní část areálu leží v Africe, kde druh roste především na východě kontinentu od Eritrey po Mozambik a Angolu. Oddělená arela leží na Arabském poloostrově v Jemenu, Ománu a na jihozápadě Saúdské Arábie. Druh je značně proměnlivý, v areálu se rozlišuje několik vnitrodruhových taxonů, jejichž klasifikace není dosud ustálena. Do rodu Lantana náleží asi 150 druhů, převážně rostou v tropech Nového světa.
Ekologie: Provází trnité křoviny v údolích, na okrajích políček a pastvin i na skalních teráskách, a okraje akáciových lesíků, většinou v nadmořských výškách 500–2500 m.
Popis: Aromatický polokeř až keř vysoký 0,5–2,5 m; větve jsou čtyřhranné, hnědožluté, drsné, letorosty jsou krátce přitiskle chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 0,7–5(–12) cm dlouhá a 0,4–3(–7) cm široká, na líci drsná, na rubu chlupatá až plstnatá, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, na okraji vroubkovaná, na vrcholku tupě špičatá. Květenství tvoří husté úžlabní vrcholičnaté laty na stopkách 1–13 cm dlouhých, dosahují šířky 0,8–2,5 cm; květy jsou oboupohlavné, 5četné, slabě souměrné; kalich je asi 2 mm dlouhý; koruna je řepicovitá, bílá nebo růžová, korunní trubka je asi 5,5 mm dlouhá, cípy dosahují 3–5 mm v průměru; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý, v každém pouzdře je po jednom vajíčku. Plodem je téměř kulovitá, růžovofialová až nachová peckovice o průměru 2,5–3,5 mm, po dozrání se rozpadá na 2 pecky.
Využití: Dobrá pícnina, rostliny jsou intenzivně spásány dobytkem. Listy se používají na ochucování čaje a ghí a rovněž v lidovém léčitelství.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, Wádí Rigáf) a 20. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Itin).