Syn.: Lavandula eliasii Sennen, Lavandula stoechas subsp. pedunculata (Mill.) Samp. ex Rozeira, Lavandula stoechas var. pedunculata (Mill.) Lundmark, Stoechas pedunculata Mill.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Makaronésko-mediteránní druh s poněkud disjunktivním areálem – vyskytuje se na Madeiře (ve varietě Lavandula pedunculata var. maderensis), v Maroku (zde v poddruhu L. p. subsp. atlantica), na Pyrenejském poloostrově (nominátní poddruh, ale také subsp. lusitanica a subsp. sampaiana) a v západním Turecku (subsp. cariensis).
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách, ale také v xerofilních křovinách, lesních lemech a na pastvinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m.
Popis: Polokeř, 30–60 cm vysoký. Větve jsou poléhavé až přímé, hustě olistěné, listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, 16–45 mm dlouhé a 1–6 mm široké, podvinuté, šedoplstnaté. Stopka květenství je dosti dlouhá, více než dvakrát delší než květenství. Květy vyrůstají v lichopřeslenech, které jsou sloučeny do vrcholového květenství, které je 2–4 cm dlouhé a je zakončeno vzpřímenými fialovými listeny. Koruna je 2pyská, zhruba 5,5 mm dlouhá, tmavě fialová. Plody jsou tvrdky.
Záměny: Od poněkud podobné mediteránní levandule hlávkovité (Lavandula stoechas) se na první pohled odlišuje dlouze stopkatým květenstvím. Délka stopky u druhu Lavandula stoechas obvykle nepřesahuje dvojnásobek délky květenství, většinou bývá jeho stopka dokonce kratší než květenství.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. 4. 2017 (Portugalsko, Vila Nova de Milfontes, Praia do Malhão), 20. 4. 2017 (Portugalsko, Zambujeira do Mar, Praia dos Alteirinhos) a 29. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural da Serra da Estrela, Rota das Faias).