Syn.: Leea acuminata Wallich ex Clarke, Leea arborea Sieber ex Bojer, Leea aurantiaca Zoll. et Moritzi, Leea bipinnata Boivin, Leea bulusanensis Elmer, Leea coccinea Planch., Leea cumingii C. B. Clarke, Leea cuspidifera Baker, Leea dentata W. G. Craib, Leea euphlebia Merr., Leea laeta Wall. ex Kurz, Leea luzonensis Elmer, Leea maculata Desf., Leea manillensis Walp., Leea negrosense Elmer, Leea palawanensis Elmer, Leea papillosa Merr., Leea parva Elmer, Leea parvifolia Merr., Leea punctata Desf. ex Planch., Leea sambucina var. arborea (Sieber ex Bojer) Miq., Leea sanguinea Wall. ex Kurz, Leea schomburgkii W. G. Craib, Leea speciosus Siebold ex Miq., Leea wightii C. B. Clarke
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál zahrnuje tropickou část Afriky i Asie. V Africe druh roste od Senegalu po Keňu, na jih po Angolu a Malawi, roste i na Komorách, na Madagaskaru a na Maskarénách. V Asii roste od Indie po jižní Čínu a Malajsii, také na Tchaj-wanu, Filipínách a v Indonésii. Přesahuje i do Oceánie na Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy a do Mikronésie. Výskyt v severní Austrálii se asi týká jiných druhů, na Havajských ostrovech je zřejmě zplanělý.
Ekologie: Roste v podrostu primárních i sekundárních tropických deštných lesů i na jejich okrajích, v některých částech areálu dává přednost člověkem narušeným stanovištím.
Popis: Stálezelený vzpřímený keř nebo malý stromek 1–5(–10) m vysoký. Listy jsou střídavé, 2–3(–4)krát zpeřené; řapík je 6–13 cm dlouhý; čepel je v obrysu trojúhelníkovitá, s vřetenem 20–60 cm dlouhým; lístky jsou podlouhlé nebo kopinaté, 5–15 cm dlouhé a 2,5–8 cm široké, lysé, s 6–11 páry postranních žilek, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji ostře zubaté, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je vrcholičnatá lata asi 50 cm v průměru; květní stopky jsou velmi krátké, někdy nezřetelné; květy jsou 5četné; kalich je číškovitý, 3–4 mm dlouhý, s trojúhelníkovitými, špičatými cípy; korunní lístky jsou eliptické, červené; tyčinek je 5, 1,2–1,6 mm dlouhých, se žlutými prašníky, staminodia jsou přítomna v podobě zoubků; semeník je vejcovitý, 4–8pouzdrý, v každém pouzdře je po jednom vajíčku. Plody jsou téměř kulovité bobule asi 0,8 cm v průměru, oranžová až červená.
Poznámka: Velmi proměnlivý druh s obrovským areálem; není vyloučeno, že ve skutečnosti jde o komplex většího počtu podobných taxonů. James Lee (1715–95) byl skotský zahradník, který se zasloužil o zavedení mnoha cizokrajných okrasných rostlin do Evropy na konci 18. století, např. fuchsií.
Fotografováno dne 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaraard, osada Chelab).