Syn.: Crepis rigens Aiton, Microderis rigens (Aiton) DC., Picris rigens (Aiton) B. D. Jacks.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit Azor, roste pouze na ostrově São Miguel; podobné rostliny z ostrovů Flores a Corvo byly teprve v roce 2015 popsány jako samostatný druh Leontodon hochstetteri.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých svazích, zejména na okrajích porostů s Laurus azorica a Juniperus brevifolia, také podél cest. Vystupuje do nadmořské výšky 800 m.
Popis: Vytrvalá mléčící bylina s dřevnatou bází; lodyhy jsou 30–50(–70) cm vysoké, chlupaté, v horní části bohatě větvené. Listů může být až 14, jsou střídavé; řapík je (1–)5–12(–17) cm dlouhý, úzce křídlatý; čepel je eliptická až vejčitá, (5–)10–25(–50) cm dlouhá a až 10 cm široká, obvykle řídce chlupatá na líci a hustě na rubu, na bázi klínovitá, na okrajích ostře pilovitá, na vrcholu zaokrouhlená až špičatá. Úbory tvoří bohatý chocholík až latu o 20–50(–80) úborech; stopky úborů jsou 1,5–7 cm dlouhé, obvykle pod úborem ztlustlé; někdy je vyvinut zákroveček; zákrov je válcovitý, s plevkatým lůžkem a 2 řadami podlouhlých, na okraji lysých listenů, vnější jsou 1,8–4,6 mm dlouhé, vnitřní 8,5–11,3 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté až oranžové. Nažky jsou úzce vřetenovité, rýhované, 3,9–8,1 mm dlouhé; chmýr je péřitý, 5–8 mm dlouhý.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k velmi omezenému areálu je ohrožení druhu podle metodiky IUCN klasifikováno do stupně zranitelný (VU). V přírodě se vyskytuje asi 4000 rostlin, občas je ničí dobytek a divocí králíci při pastvě.
Poznámka: Kromě tohoto a výše zmíněného druhu L. hochstetteri se na Azorech vyskytuje ještě endemický druh Leontodon filii, význačný volným víceúborným květenstvím, a zřejmě nepůvodní Leontodon taraxacoides, který s domácími endemickými druhy vytváří i křížence. Původní azorské druhy se vyznačují bohatým latovitým květenstvím, u druhů z evropského kontinentu velmi nezvyklým.
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 19. a 21. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, São Miguel, okolí Lagoa do Fogo a úpatí Pico da Vara).