Syn.: Glaphyria annae Stein, Glaphyria nitida Jack, Leptospermum alpestre Blume, Leptospermum amboinense Reinw. ex Blume, Leptospermum annae Stein, Macklottia amboinensis (Reinw. ex Blume) Korth., Macklottia javanica (Blume) Korth.
Česká jména: balmín (Presl 1846)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálie. Jeho areál sahá od jižní Barmy a Malajsie přes téměř celou Indonésii a Filipíny až po australský Queensland.
Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m.
Popis: Keř dorůstající výšky okolo 6–9 m. Listy jsou střídavé, přisedlé, eliptické až obvejčité, 10–30 mm dlouhé a 4–9 mm široké, na vrcholu špičaté nebo tupé, nejprve na rubu jemně chlupaté, pak olysalé. Květy vyrůstají po 1–4 na krátkých stopkách, dosahují v průměru 15–20 mm; kališní lístky jsou široce vejčité, tupé, na okraji brvité, korunní lístky jsou obvejčité, bílé; tyčinky jsou kratší než korunní lístky. Plody jsou dřevnaté tobolky s 5 víčky, 3–5 mm dlouhé a 4–7 mm široké.
Poznámka: Z početného, převážně australského rodu Leptospermum (asi 87 druhů) proniká do oblasti Malesie jen pár druhů. Kromě zde představovaného je to ještě například druh Leptospermum recurvum, který se vyskytuje na severu Bornea a na ostrově Sulawesi, na Nové Guinei roste také místní endemický druh Leptospermum parviflorum.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, provincie Aceh, Gunung Kemiri).