Syn.: Calocephalus brownii (Cass.) F. Muell.
Česká jména: stříbrolist (Koblížek 2023)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jižní pobřeží Austrálie – od Perthu na jihozápadě Západní Austrálie přes pobřežní oblasti Jižní Austrálie až do východní Victorie, vyskytuje se také na severních březích Tasmánie a na ostrovech ležících v Bassově průlivu.
Ekologie: Roste na pobřežních skalnatých útesech a písečných dunách. Kvete od listopadu do dubna.
Popis: Bohatě větvený keřík dosahující výšky i šířky až okolo 100 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, úzce eliptické až vejčité, 1,5–14 mm dlouhé a 0,8–1,2 mm široké, celokrajné, bělavě plstnaté. Terminální hlávky jsou 6–16 mm dlouhé, složené ze 30–110 drobných úborů; zákrovní listeny jsou seřazeny ve 2 řadách, jsou eliptické až obvejčité, řídce až hustě chlupaté, trubkovité květy jsou (1–)2 nebo 3, jsou oboupohlavné. Plody jsou nažky, až 1,8 mm dlouhé, s chmýrem.
Využití: Jako okrasná trvalka nebo dokonce letnička je tento druh pěstován také v Evropě a v Severní Americe. V klimatických podmínkách střední Evropy je nezbytné stříbrolist Brownův chránit před mrazem.
Poznámka: Robert Brown (1773–1858), k němuž se vztahuje druhové jméno této rostliny, byl britský botanik, který se zasloužil o poznání květeny Austrálie.
Rod Leucophyta je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Zástupci poněkud podobného a rovněž australského rodu Calocephalus jsou podstatně méně větvenými bylinami jednoletými nebo vytrvalými, navíc to nejsou rostliny pobřežních útesů a písečných dun, vyskytují se spíše na travnatých nebo křovinatých stanovištích ve vnitrozemí.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Hanson Bay).