LEUCOPHYTA BROWNII Cass. – stříbrolist Brownův

Syn.: Calocephalus brownii (Cass.) F. Muell.
Česká jména: stříbrolist (Koblížek 2023)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Leucophyta brownii

Rozšíření: Jižní pobřeží Austrálie – od Perthu na jihozápadě Západní Austrálie přes pobřežní oblasti Jižní Austrálie až do východní Victorie, vyskytuje se také na severních březích Tasmánie a na ostrovech ležících v Bassově průlivu.

Ekologie: Roste na pobřežních skalnatých útesech a písečných dunách. Kvete od listopadu do dubna.

Leucophyta brownii

Popis: Bohatě větvený keřík dosahující výšky i šířky až okolo 100 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, úzce eliptické až vejčité, 1,5–14 mm dlouhé a 0,8–1,2 mm široké, celokrajné, bělavě plstnaté. Terminální hlávky jsou 6–16 mm dlouhé, složené ze 30–110 drobných úborů; zákrovní listeny jsou seřazeny ve 2 řadách, jsou eliptické až obvejčité, řídce až hustě chlupaté, trubkovité květy jsou (1–)2 nebo 3, jsou oboupohlavné. Plody jsou nažky, až 1,8 mm dlouhé, s chmýrem.

Využití: Jako okrasná trvalka nebo dokonce letnička je tento druh pěstován také v Evropě a v Severní Americe. V klimatických podmínkách střední Evropy je nezbytné stříbrolist Brownův chránit před mrazem.

Poznámka: Robert Brown (1773–1858), k němuž se vztahuje druhové jméno této rostliny, byl britský botanik, který se zasloužil o poznání květeny Austrálie.
Rod Leucophyta je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Zástupci poněkud podobného a rovněž australského rodu Calocephalus jsou podstatně méně větvenými bylinami jednoletými nebo vytrvalými, navíc to nejsou rostliny pobřežních útesů a písečných dun, vyskytují se spíše na travnatých nebo křovinatých stanovištích ve vnitrozemí.

Leucophyta brownii
Leucophyta brownii
Leucophyta brownii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Hanson Bay).