Syn.: Bonnaya antipoda (L.) Druce, Bonnaya bracteata Griff., Bonnaya cyanea Griff., Bonnaya grandiflora Spreng., Bonnaya marginata Spreng., Bonnaya pulegiifolia Spreng., Bonnaya rothii A. Dietr., Bonnaya roxburghiana A. Dietr., Bonnaya verbenifolia Spreng., Bonnaya veronicifolia (Retz.) Spreng., Cyrtandra capsularis Blanco, Cyrtandra glaberrima Blanco, Didymocarpus blancoi Hassk., Didymocarpus grandiflorus (Retz.) A. Dietr., Gratiola grandiflora Retz., Gratiola marginata Colsm., Gratiola pulegiifolia Vahl, Gratiola racemosa Roxb., Gratiola roxburghiana Schult., Gratiola verbenifolia Colsm., Gratiola veronicifolia Retz., Ilysanthes antipoda (L.) Merr., Ilysanthes verbenifolia (Colsm.) Kerr ex Barnett, Ilysanthes veronicifolia Urb., Lindernia verbenifolia (Colsm.) Pennell, Lindernia veronicifolia (Retz.) F. Muell., Ruellia antipoda L., Vandellia antipoda (L.) T. Yamaz., Vandellia verbenifolia Haines, Vandellia veronicifolia (Retz.) Haines
Čeleď: Linderniaceae Borsch, Kai Müll. et Eb. Fisch. – puštičkovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od Srí Lanky po jihovýchodní Čínu, zasahuje do Indonésie, na Filipíny, Tchaj-wan a do Japonska. Mimo Asii roste na Papui-Nové Guineji a přilehlých ostrovech a na severovýchodě Austrálie. Na dalších ostrovech Oceánie, např. v Mikronésii, na Fidži nebo na Havaji, je původní výskyt nejistý a druh se zde chová invazivně.
Ekologie: Roste ve vlhkých trávnících, zarostlých kanálech, na mokrých úhorech i v rýžových polích, nejčastěji na slunných nebo polostinných stanovištích.
Popis: Drobná jednoletá bylina, dorůstá výšky až 30 cm; lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, větvené, rýhované, lysé, v dolních uzlinách snadno zakořeňují. Listy jsou vstřícné; řapík je krátký a široký; čepel je obkopinatá až čárkovitě obkopinatá, 0,8–4 cm dlouhá a 0,6–2 cm široká, lysá, na bázi klínovitá, na okraji pilovitá až téměř celokrajná, na vrcholu obvykle tupě špičatá. Květenství je koncový hrozen až 15 cm dlouhý a s 2–20 květy; květní stopky jsou 1–1,5 cm dlouhé; kalich je asi 0,4 cm dlouhý, členěný až k bázi, cípy jsou kopinaté; koruna je pyskatá, 0,6–1 cm dlouhá, nachová, modravá nebo bílá, s trubkou 0,5–0,7 cm dlouhou, dolní pysk je 3laločný, horní dvoulaločný; fertilní tyčinky jsou 2, kromě nich jsou přítomna 2 staminodia; semeník je 2pouzdrý. Plody jsou válcovité tobolky 1–1,4 cm dlouhé.
Využití: V lidovém léčitelství se používá k potlačování průjmu a jako prostředek proti střevním parazitům, např. hlísticím.
Fotografováno dne 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngchesar).