Syn.: Bifolium convallarioides (Sw.) Nieuwl., Diphryllum convallarioides (Sw.) Kuntze, Diphryllum eschscholtzianum (Cham. et Schltdl.) Kuntze, Epipactis convallarioides Sw., Listera convallarioides (Sw.) Torr., Listera eschscholziana Cham. et Schltdl., Neottia convallarioides (Sw.) Rich., Neottia eschscholziana (Cham. et Schltdl.) Steud., Ophrys convallarioides (Sw.) W. Wight ex House, Serapias convallarioides (Sw.) Steud.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Roste v Severní Americe od Aljašky přes všechny kanadské provincie až po Newfoundland a zasahuje do USA na jih až po Minnesotu a Kalifornii.
Ekologie: Nejčastěji ve vlhkých lesích a na březích potoků, na polostinných, ale chladných místech s vysokým obsahem humusu, na neutrálních nebo mírně kyselých půdách.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem; lodyha je 5–37 cm vysoká, přímá, lysá. Listy tvoří pár těsně nad zemí, jsou vejčité, eliptické až skoro okrouhlé, 2–7 cm dlouhé a 1,5–5,8 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé, řidčeji špičaté nebo zašpičatělé. Květenství tvoří volný hrozen 5–20 žlutozelených květů; listeny jsou kosníkovité až kopinaté, 3–5 mm dlouhé, průsvitné; květní stopky jsou 2,5–7 mm dlouhé, žláznaté; horní vnější okvětní lístek je vejčitě kopinatý až eliptický, 4,5–5 mm dlouhý, 2 postranní vnější okvětní lístky jsou kopinaté, srpovité, 4,5–5,5 mm dlouhé; 2 postranní vnitřní okvětní lístky jsou čárkovité, rovněž srpovité, 4–5 mm dlouhé, pysk je klínovitý, 8–13 mm dlouhý, postranní laloky jsou zaokrouhlené, střední lalok je na konci vykrojený; střední sloupek je 2,5–3,5 mm dlouhý, obloukovitý; semeník je spodní. Tobolka je elipsoidní, asi 8 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: V několika státech USA je řazen k ohroženým druhům (Arizona, New Hampshire, New York, Wisconsin), zároveň i na tento druh orchideje se vztahuje ochrana mezinárodní dohody o obchodu CITES.
Poznámka: Výsledky molekulárních metod vedou u orchidejí často k velmi nezvyklým rodovým pojetím. Druhy rodu Listera jsou v tom případě řazeny do rodu Neottia, jehož vývojové centrum leží ve východní Asii a který tam obsahuje i druhy alespoň zčásti autotrofní.
Fotografováno dne 20. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Banff NP, Bow Lake).