Syn.: Laurus caustica Molina, Lithraea venenosa Miers, Rhus caustica Hook. et Arn., Schinus lithi Domb.
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Rozšíření: Středochilský endemit, vyskytuje se pouze ve střední části země v provinciích Coquimbo, Valparaíso, Santiago, O’Higgins, Maule a Bío-Bío.
Ekologie: Jedna z typických dřevin středochilské tvrdolisté vegetace (matorral). Roste na slunných stanovištích na dobře propustných půdách v nižších a středních polohách v oblastech s vlhkou zimou a letním srážkovým propadem. Často roste ve společnosti Acacia caven, Cryptocarya alba a Peumus boldus, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Popis: Stálezelený polygamní keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 4–6(–15) m; kmen může mít až 50 cm v průměru; borka je tmavošedá; letorosty jsou lysé nebo pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 4–6 mm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 2–5 cm dlouhá a 2–3 cm široká, kožovitá, s mnoha rovnoběžnými žlutavými postranními žilkami, lysá nebo pýřitá, na bázi klínovitá, celokrajná, poněkud zvlněná, na vrcholu zaokrouhlená. Květenství jsou úžlabní nebo koncové laty; květy mohou být oboupohlavné, samčí i šamičí, jsou 5četné; kališní cípy jsou kratičké, vejčité, vytrvalé; korunní lístky jsou vejčité, 2–5 mm dlouhé, žlutavé až načervenalé; v oboupohlavných a samčích květech je 10 tyčinek ve 2 kruzích; v oboupohlavných a samičích květech je svrchní semeník a trojklaná blizna. Plodem je stlačeně kulovitá peckovice 5–8(–12) mm dlouhá, krémově bílá.
Využití: Rostlina obsahuje silice, které mají silný alergický účinek na pokožku, násobený při slunečním záření; vnímavost je však velmi individuální. V krajním případě může působit i vážné zdravotní obtíže. V homeopatickém množství působí antisepticky.
Poznámka: Do rodu náleží celkem tři jihoamerické druhy.
Fotografovali Mário Duchoň, dne 20. 2. 2019 (Chile, reg. Valparaíso, Parque nacional La Campana); Alena Vydrová dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).