Syn.: Jussiaea sedioides Humb. et Bonpl., Ludwigia sedoides (Humb. et Bonpl.) H. Hara, orth. var.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Druh byl popsán z Kolumbie, vyskytuje se ve velké části Střední i Jižní Ameriky – od Velkých Antil a jihu Mexika přes Venezuelu a Guyanu až po střední a západní Brazílii a Paraguay. Byl zaznamenán i v jižní Indii.
Ekologie: Roste v jezerech, kanálech, pomalu tekoucích říčních tocích, společně například s plavínem Nymphoides indica nebo tokozelkou Pontederia azurea, v pásmu od říčních delt až do nadmořské výšky okolo 800 m.
Popis: Vytrvalá vodní bylina s listy velmi charateristicky uspořádanými do pravidelné plovoucí růžice. Listy jsou řapíkaté, kosníkovité až kosočtverečné, 0,5–2 cm dlouhé i široké, na okraji pilovité, lysé. Kališní lístky jsou 4, úzce vejčité, 6–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž 4, obvejčité, nehetnaté, 10–15 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 8. Plodem je lysá tobolka, 0,8–1,4 cm dlouhá.
Využití: Pěstuje se jako okrasná vodní rostlina v tropických bazénech botanických sbírek i v Evropě.
Poznámka: Ve tvaru a charakteru listové růžice nelze přehlédnout jistou podobnost s kotvicí plovoucí (Trapa natans), kterou dobře známe i z našich poklidných vodních hladin. Je to podobnost jistě zajímavá, leč pouze vnější, tyto dva druhy spolu blízce příbuzné rozhodně nejsou.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).