LYCIANTHES LYCIOIDES (L.) Hassl. – kustovník kustovnicovitý

Syn.: Capsicum dunalii Kuntze, Fregirardia angustifolia Dunal, Lycianthes candicans (Dunal) Hassl., Lycianthes dombeyi Hassl., Solanum candicans Dunal, Solanum dombeyi Dunal, Solanum lyciforme Dammer, Solanum lycioides L., Solanum phillyreoides Humb. et Bonpl.,
Solanum phillyreoides
Humb. et Bonpl. ex Dunal, Solanum pseudolycioides Rusby
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Lycianthes lycioides

Rozšíření: Jihoamerický druh, jehož areál se táhne andským obloukem od severozápadního okraje Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor, Peru a Bolívii až do severozápadní Argentiny. V minulosti byla v rámci tohoto značně variabilního druhu popsána řada infraspecifických taxonů.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci i v poloopadavých lesích, ve vegetačních formacích páramo a puna, v nadmořských výškách zhruba od 1900 až do 3800 m.

Lycianthes lycioides

Popis: Keř dosahující výšky 50–150(–200) cm, bohatě větvený, na konci letorostů s kolci. Listy vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích, jsou krátce řapíkaté až skoro přisedlé, podlouhle eliptické, obkopinaté až obvejčité, 6–25(–43) mm dlouhé a 3–11 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, se 3–5 páry vedlejších žilek, lysé až plstnaté, pak pokryté hvězdovitými trichomy, anebo olysalé. Květy jsou jednotlivé, krátce stopkaté, mohou však vyrůstat i po 2–3, jsou obvykle modrofialové se žlutým středem, někdy i bílé, kališních cípů je 5 (vzácněji ještě i s dalšími menšími cípy), 2–2,5 mm dlouhé, koruna je kolovitá, až 15 mm široká; tyčinek je 5, jejich nitky jsou nestejně dlouhé, 3 jsou delší a 2 kratší, prašníky jsou oranžové až červené. Plodem je kulovitá bobule, asi 8 mm dlouhá, v době zralosti oranžová. Druh je značně variabilní především v odění listů.

Záměny: Snad by mohl trochu připomínat v Evropě s oblibou pěstovaný a rovněž jihoamerický kustovník Rantonnetův (Lycianthes rantonnetii). Ten má však listy větší, stejně tak i květy (až 40 mm v průměru), navíc jeho prašníky jsou obvykle žluté, nikoli sytě oranžové až červené. V Jižní Americe se tyto dva druhy v přírodě nesetkávají.

Lycianthes lycioides
Lycianthes lycioides

Fotografoval Mário Duchoň, dne 30. 1. 2023 (Peru, Parque nacional Huascarán).