Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Lycium sokotranum
Rozšíření: Endemit Sokotranského souostroví, roste na hlavním ostrově Sokotra i na ostrůvku Abd al Kuri. Blízce příbuzné druhy se vyskytují ve vnitrozemí Arabského poloostrova.
Ekologie: Vyprahlá písčitá nebo kamenitá místa podél pobřeží nebo na plošinách ve vnitrozemí až do výšek 800 m n. m. Provází nejvyprahlejší části ostrova s průměrnými ročními teplotami kolem 25 °C a srážkami 100–250 mm za rok. Kompaktním vzrůstem čelí účinkům větru, společně s kolci je to rovněž dobrá adaptace proti okusu. V porostech tohoto druhu úspěšně klíčí mnohé vzácné a citlivé sokotránské druhy.
Lycium sokotranum
Popis: Menší, velmi hustý, bohatě větvený keř dorůstající nanejvýš 1(–2) m výšky, hustě větvený a s krátkými, nanejvýš 1 cm dlouhými kolci. Listy vyrůstají ve svazečcích, jsou střídavé, dužnaté, zploštěle obvejcovité, zelené, 0,5–2 cm dlouhé a 0,1–0,4 cm široké. Květy se tvoří v paždí listů, mají krátký, asi 0,2 mm dlouhý zelený kalich a asi 1 cm dlouhou žlutavou trubkovitou korunu s nálevkovitými cípy. Gyneceum tvoří svrchní semeník, plodem je vejcovitá až elipsoidní, 0,5–1 cm dlouhá červená bobule.
Lycium sokotranum
Lycium sokotranum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: pláž Dilisha).