MACROCYSTIS PYRIFERA (L.) C. Ag. – bobulák hruškonosný

Syn.: Fucus pyrifer L., Laminaria pyrifera (L.) Lamouroux, Macrocystis humboldtii (Bonpland) C. Ag., Macrocystis planicaulis C. Ag., Macrocystis pyrifera var. humboldtii Bonpland
Česká jména: bobulák hruškonosný (Presl 1846)
Systematické zařazení: Chromista, Ochrophyta, Phaeophyceae, Laminariales, Laminariaceae

Macrocystis pyrifera

Rozšíření: Mohutná řasa především pacifických pobřežních vod, objevuje se při pobřeží Severní i Jižní Ameriky, od Aljašky až po Ohňovou zemi, v tropických vodách v oblasti Střední Ameriky však chybí. Dále roste u Nového Zélandu a jihovýchodní Austrálie. Zasahuje však i do jižního Atlantiku, byla zaznamenána na jižním pobřeží Argentiny, u Falklandských ostrovů i z blízkosti ostrova Tristan da Cunha.

Ekologie: Roste v mělkých oceánských vodách, objevuje se v hloubkách od 10 až do 30 m. Je podstatnou složkou tzv. chaluhových (kelpových) lesů, které náležejí k nejpozoruhodnějším ekosystémům světa, jsou domovem mnoha mořských živočichů. Makroskopické hnědé řasy, jimiž jsou tvořeny, vyžadují vodu bohatou na živiny s teplotami mezi 6 a 14 °C a patří k nejrychleji rostoucím organismům planety, jejich přírůstky mohou přesahovat i půl metru denně.

Macrocystis pyrifera

Popis: Nejmohutnější řasa se stélkou dosahující délky až přes 50 m, často je delší než vzdálenost od mořského dna, ke kterému je přichycena rhizoidem, k mořské hladině, takže horní část na hladině vzplývá. Kauloid je 3–4krát větvený, fyloidy jsou kopinaté až široce kopinaté, až 80 cm dlouhé, po okraji pilovité, vrásčité, na bázi s nápadným vzduchovým měchýřem hruškovitého tvaru. Na kratších kauloidech při bázi se vyvíjejí listům podobné sporofyly, které nesou sporangia.

Využití: Tuto řasu lze konzumovat, používá se do salátů i jiných jídel, bývá používána i jako doplněk stravy s řadou minerálních látek. Vyrábí se z ní i alginátové vlákno, speciální obvazový materiál apod. Využívá se též jako hnojivo.

Ohrožení a ochrana: V posledních letech se četnost tohoto druhu v některých oblastech pacifického pobřeží Severní Ameriky dosti proměňuje, lze to jistě přičíst na vrub přírodnímu jevu El Niño.

Macrocystis pyrifera
Macrocystis pyrifera
Macrocystis pyrifera

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2012 (Argentina, Parque nacional Tierra del Fuego).