Syn.: Macroptilium longipedunculatum (Benth.) Urb., orth. var., Phaseolus campestris Benth., Phaseolus longepedunculatus Benth., Phaseolus longipedunculatus Benth., orth. var.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Druh Střední a Jižní Ameriky, areál se táhne od jižního Mexika přes Panamu a Kolumbii až po Paraguay a severní Argentinu.
Ekologie: Roste v křovinách, suchých lesích, při okrajích pastvin a polí, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 1000 m n. m.
Popis: Vytrvalá liána s lodyhou větvenou, jemně chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou vejčité, kosníkovité nebo eliptické, 2–4 cm dlouhé a 1–3 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté; palisty jsou kopinaté, 3–5 mm dlouhé, brvité. Květenství je 20–27 cm dlouhé, květy vykvétají často ve dvojicích na vrcholu nebo v horní polovině vřetene květenství; listeny jsou vejčité, 1–2 mm dlouhé; koruny červené až purpurové; kalich je trubkovitý, chlupatý; pavéza je obvejčitá, asi 1 cm dlouhá, křídla jsou až 1,7 cm dlouhá, člunek kratší, 1,2 cm dlouhý. Plody jsou čárkovité lusky, rovné nebo mírně srpovitě zahnuté, 3–6 cm dlouhé a 0,2–0,3 cm široké.
Poznámka: Částí současných mezinárodních botanických databází je tento druh spojován s naprosto nepodobným druhem Macroptilium gracile, jehož listy jsou velmi úzké, čárkovité, 3–7 cm dlouhé a pouze 0,2–0,5 cm široké, jeho lusky jsou jen 3–4 cm dlouhé. S tímto pojetím se stejně jako většina latinskoamerických národních květen neztotožňujeme.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).