Syn.: Magnolia virginiana var. acuminata L., Tulipastrum americanum Spach – šácholan zašpičatělý, magnólie přišpičatělá
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité
Rozšíření: Lesy severovýchodní části USA (Appalačské pohoří, do západní Pennsylvánie a státu New York) a jihovýchodu Kanady (nejjižnější Ontario). Introdukce do Evropy proběhla v roce 1736, u nás poprvé pěstován v roce 1844 (Praha, Královská obora).
Ekologie: Jeden z nejodolnějších šácholanů, v Americe roste do 1500 m n. m., vyžaduje mírné a vlhké klima (průměrné roční srážky mezi 900 a 2000 mm, průměrná teplota 7–18 °C). Roste na půdách bohatých živinami, hlubokých, dobře zásobených vodou, spíše kyselých, ale snáší i půdy vápnité. Nedaří se na půdách suchých nebo naopak přemokřených. V domovině roste nejčastěji na svazích obrácených k severu nebo východu, ve smíšených lesích s Liriodendron tulipifera, různými duby (např. Quercus alba), ořechovci (Carya), javory (Acer rubrum, A. saccharum), Aesculus flava, Juglans nigra, v podrostu s Hamamelis virginiana, druhy rodu Cornus a Viburnum.
U nás se pěstuje v parcích, vhodný do uličních stromořadí, vyžaduje chráněné polohy a humózní mírně kyselé půdy. Je citlivý k pozdním mrazům. Kvete v dubnu až červnu.
Popis: Opadavý strom až 20 m vysoký, s kuželovitou korunou. Borka temně hnědá, hluboce brázditá. Pupeny 2–3 cm dlouhé, přitiskle chlupaté. Listy 10–25 cm dlouhé, 8–13 cm široké, střídavé, široce eliptické až obvejčité, na vrcholu zašpičatělé, na líci tmavozelené, lysé, na rubu světle zelené, chlupaté. Řapík 2,5–3,5 cm dlouhý. Listy se na podzim barví zlatožlutě. Květy jsou oboupohlavné velké, zvonkovité pohárovité, 5–8 cm v průměru, nevonné, žlutozelené, vyvíjejí se později než listy. Okvětní listy (6–9) jsou uspořádané ve spirále, vnější kratší, nazpět ohnuté, vnitřní vzpřímené. Na prodlouženém květním lůžku je mnoho tyčinek a jednoplodolistových pestíků. Plody jsou dřevnatějící měchýřky ve vzpřímených šišticovitých souplodích. Souplodí je 5–8 cm dlouhé, za zralosti malinově červené. Semena jsou velká, červená.
Ohrožení a ochrana: Jediný druh rodu Magnolia rozšířený až do Kanady, kde patří k ohroženým a chráněným druhům.
Využití: Často pěstován jako okrasný strom, druh se používá při šlechtění žlutokvětých magnólií, kříží se obvykle s čínskými druhy (M. denudata, M. liliiflora atd.). Druh je blízce příbuzný některým východoasijským druhům. Dřevo se občas používá v nábytkářství. Indiáni používali kůru jako léčivo.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest francouzského botanika P. Magnola.
Fotografováno dne 10. 5. 2009 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy).