Syn.: Mesembryanthemum litorale Kensit
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, roste v Namibii a v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape a Free State. Byl nalezen zplanělý v australském státě Victoria.
Ekologie: Provází především suchá stanoviště s nezapojenou vegetací na těžších, jílovitých půdách, a to především ve vnitrozemí.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá sukulentní bylina s vyvinutou lodyhou vyrůstající ze středu listové růžice a poléhavými hranatými lodyhami dlouhými až 1 m. Listy jsou vstřícné, vejčité, kopinaté až kopisťovité, (5,5–)6–11 cm dlouhé a (2–)3,5–5 cm široké, často načervenalé, na okraji obvykle zvlněné. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů na stopkách 2–3 cm dlouhých; češule má v průměru 1,2–1,5 cm, květy dorůstají průměru (1,5–)4–7 cm; kališní lístky jsou nestejné, vnější jsou trojúhelníkovité, 0,9–1,2 cm dlouhé, vnitřní jen 0,6–0,8 cm dlouhé; korunní lístky jsou víceřadé, čárkovité, 1,5–4 cm dlouhé, bílé; tyčinek je větší počet, volných; semeník srůstá z 5 plodolistů. Plodem je polokulovitá tobolka o průměru 1,5–2 cm, s 5–10 žebry.
Záměny: Velmi proměnlivý druh, blízce příbuzný kosmatci Mesembryanthemum crystallinum, liší se od něj obvykle větším vzrůstem i řadou znaků na květech; nezanedbatelné jsou ekologické rozdíly.
Poznámka: Georg Julius Ernst Gürich (1859–1938) byl německý přírodovědec, především geolog a paleontolog, který zpracoval např. geologickou mapu Slezska, studoval geologii na mnoha místech ve světě, ale který přispěl také k poznání květeny jižní Afriky, zejména dnešní Namibie.
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert).