Syn.: Angraecum perrieri (Finet) Schltr., Gussonea perrieri (Finet) Schltr., Rhaphidorhynchus perrieri Finet
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru s centrem výskytu v jeho severozápadní části, areál se táhne od nejsevernější části ostrova až po Ifaty u Tulearu, byl tedy zaznamenán v provinciích Antsiranana, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste epifyticky ve větvích dřevin v suchých opadavých lesích a křovinách, vystupuje do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete od dubna do října.
Popis: Vytrvalá bylina s velmi krátkou lodyhou, ze které vyrůstá několik hroznovitých květenství, která jsou až 9,5 cm dlouhá a zhruba 26květá. Listy jsou jen drobné, šupinovité, nefotosyntetizující. Květy jsou malé, stopkaté, bílé, vnější okvětní lístky jsou 1,7–2,8 mm dlouhé, vejčité, vnitřní jsou menší, pysk je 3laločný, střední lalok je skoro okrouhlý, ostruha je 5–6,3 mm dlouhá, válcovitá, na konci zřetelně rozšířená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Rod Microcoelia čítá asi 30 druhů, které se vyskytují v tropické a jižní Africe, na Madagaskaru, Komorských ostrovech a Maskarénách. Na Madagaskaru jich najdeme 11 druhů, šest z nich je zde endemických.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, Tsingy de Bemaraha).