Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jihoaustralský druh, vyskytuje se na jihu Západní Austrálie, na jihovýchodě Jižní Austrálie, ve Victorii a ve východní polovině Nového Jižního Walesu, nejseverněji zasahuje až na jihovýchodní okraj Queenslandu, nejjižněji až na východ Tasmánie.
Ekologie: Roste v suchých lesích, v křovinaté vegetační formaci mallee, na vřesovištích i na dunách. Kvete od července do listopadu.
Popis: Vytrvalá bylina, 15–50 cm vysoká, s podzemní řepovitou hlízou. Listy jsou přízemní, podlouhle čárkovité, 50–300 mm dlouhé a jen 2–15 mm široké, celokrajné nebo oddáleně laločnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na stvolech až 50 cm dlouhých a dosahují v průměru okolo 55 mm, před rozkvětem jsou nicí, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 4–5 řadách, jsou kopinaté až vejčité, špičaté, nestejné, 2–20 mm dlouhé, vnější jsou kratší, květů je 10–30, jsou oboupohlavné, jejich liguly jsou 15–30 mm dlouhé, žluté, na vrcholu s 5 zuby. Plody jsou nažky 4–7 mm dlouhé, chmýr je 8–15 mm dlouhý.
Využití: Hlízy rostliny byly dříve důležitým zdrojem potravy pro domorodé obyvatele jihovýchodní Austrálie. V posledních desetiletích se v australských kuchyních začaly objevovat opět častěji.
Poznámka: K rodu Microseris je v současnosti řazeno 22 druhů (POWO 2024), které se vyskytují na jihu Austrálie a na Novém Zélandu, ale také na západě Severní Ameriky a v jihoamerickém Chile.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).