MIMOSA LATISPINOSA Lam. – citlivka

Syn.: Acacia latispinosa Desf., Mimosa emirnensis Benth., Mimosa mascarenensis Spreng., Mimosa phyllocantha Pers.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Mimosa latispinosa

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především ve východní části ostrova, objevuje se i na centrální náhorní plošině ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa, Toamasina a Toliara. Byl zavlečen i na Mauricius, v dávnější minulosti byl ojediněle nalezen i v Tanzanii. Na Madagaskaru se vyskytuje celkově 34 druhů rodu Mimosa, z nichž 31 je endemických.

Ekologie: Roste v suchých i vlhkých tropických lesích, v křovinách, nevyhýbá se ani antropicky ovlivněným stanovištím, okrajům polí a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Mimosa latispinosa

Popis: Trnitý keř, až 3 m vysoký; letorosty jsou nažloutle plstnaté, borka šedohnědá, pokrytá trny. Listy jsou střídavé, 15–17 cm dlouhé, dvakrát sudozpeřené, na listovém vřeteni se vytvářejí nápadné trny, které jsou trojúhelníkovité, dosahují u základny až 4 mm délky, jsou bělavé až nažloutlé, listy druhého řádu jsou vstřícné, 10–12jařmé, lístky jsou podlouhlé, vejčité až obvejčité, na vrcholu špičaté nebo zaokrouhlené, na bázi zaokrouhlené až uťaté, řídce přitiskle chlupaté. Květy jsou nahloučené do malých hlávek, koruny jsou velmi drobné, bělavé. Plodem je úzký lusk.

Mimosa latispinosa
Mimosa latispinosa
Mimosa latispinosa

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 31. 10. 2014 (Madagaskar, Fianarantsoa, Iarintsena).