Syn.: Nemesia coerulea Hiern, orth. var.
Česká jména: hledíkovka (Mareček 1999)
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, endemit Dračích hor, pochází z jihoafrických provincii Free State, KwaZulu-Natal a z Lesotha.
Ekologie: Roste na travnatých horských svazích, při úpatí skal, v nadmořských výškách zhruba od 1400 až do 2900(–3200) m. Na jihu Afriky kvete od října do prosince, v Evropě v letních měsících.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, s lodyhou 10–60 cm dlouhou, jednoduchou, rýhovanou, lysou nebo jemně chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, až 25 mm dlouhé a 12 mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okraji pilovitě zubaté, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v terminálních hroznech 25–75 mm dlouhých; květy jsou 7–10 mm dlouhé, kalich je zvonkovitý, chlupatý, koruna 2pyská, modrofialová (vzácněji i bílá), se žlutým až bělavým hrdlem a dvěma vystouplými naoranžovělými hrbolky, ostruha je 2–3 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Využití: Hledíkovky se pěstují v evropských zahradách jako letničky, můžeme zde zaznamenat ještě také druhy Nemesia floribunda, Nemesia strumosa nebo Nemesia versicolor. Všem vyhovuje slunečné stanoviště a propustná půda.
Fotografováno dne 25. 7. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).