NOTHOSCORDUM GRACILE (Aiton) Stearn

Syn.: Allium gracile Aiton, Maligia gracilis (Aiton) Raf., Milla macrostemon var. gracilis (Aiton) Baker, Nothoscordum bivalve Standl.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Nothoscordum gracile

Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky – od jihu Mexika až po střední Chile, severní a střední Argentinu, Uruguay a jižní Brazílii (na sever po Paraná). Jako zplanělý byl pozorován ve Spojených státech v Kalifornii, při ústí Mississippi a na Floridě, a také v Austrálii, lokálně v jižní Evropě, na Kanárských a Azorských ostrovech i na Madeiře. Snadno se šíří ze zahradních výsadeb.
Ekologie: Roste na vlhčích místech podél komunikací, na úhorech a rumištích.

Nothoscordum gracile

Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina, připomíná česnek, ale bez typické česnekové vůně; cibule má asi 1,5 cm v průměru, je krytá hnědými blanitými šupinami. Listy jsou jen přízemní, čárkovité, dužnaté, 20–40 cm dlouhé a 4–10 mm široké, z jedné cibule jich vyrůstá 2–9. Stvol je oblý, 30–60 cm dlouhý, na vrcholu nese okolík trojčetných vonných květů, před rozkvětem ukrytých v toulci tvořeném 2 na bázi srostlými listeny dlouhými 1,2–2 cm; květní stopky jsou nestejné, 2–4 cm dlouhé; okvětí je nálevkovité, cípy jsou 1–1,5 cm dlouhé, zhruba do třetiny srostlé, bílé, s růžovou střední žilkou; tyčinek je 6; semeník je svrchní, trojpouzdrý. Plodem je pouzdrosečná obvejčitá tobolka, asi 6,5 mm dlouhá.

Nothoscordum gracileNothoscordum gracile
Nothoscordum gracile

Fotografoval Jindřich Houska, dne 6. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Funchal, Levada dos Piornais).