Syn.: Diporidium natalitium (Walp.) Meisn., Ochna atropurpurea var. natalitia Harv., Ochna chilversii Phillips
Čeleď: Ochnaceae DC. – ochnovité
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Gauteng a Limpopo, přesahuje dále do Svazijska, Mozambiku a Zimbabwe.
Ekologie: Součást lesních okrajů a křovinatých ploch, obvykle na písčité půdě. Vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1500 m.
Popis: Poloopadavý nebo stálezelený stromek nebo keř vysoký 0,8–4,5(–10) m; borka je poněkud drsná, hnědá; větve jsou přímé, letorosty jsou pokryté lenticelami. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, podlouhlé až obkopinaté, 3–13(–14,5) cm dlouhé a 1–3,5(–5) cm široké, často kožovité, leskle zelené, obvykle na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, jemně pilovité, na vrcholu nejčastěji zaokrouhlené. Květy vyrůstají po 3–14(–20) v latách, hroznech nebo zdánlivých okolících na koncích větviček nebo na úžlabních brachyblastech, mají 1,5–3 cm v průměru; kališní lístky jsou volné, 5–8 mm dlouhé později se prodlužují na 8–1 mm a červenají; korunní lístky jsou volné, obvejčité až obkopinaté, 8–18 mm dlouhé, žluté, záhy opadávají; tyčinek je mnoho; semeník srůstá z (6–)8–13 plodolistů, je laločnatý, čnělka je gynobazická. Plodem je souplodí bobulí nebo vejcovitých tmavých peckoviček, 6–11 mm dlouhých.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).