Syn.: Polythecium thomasianum (Engl. et Gilg) Tiegh.
Česká jména: ochna (Presl 1846, Mareček 1999)
Čeleď: Ochnaceae DC. – ochnovité
Rozšíření: Je původní ve východní tropické Africe, vyskytuje se na jihu Somálska, v Keni a Tanzanii. Jako okrasná rostlina je však rozšířena v mnoha dalších tropických oblastech světa, zplanělá byla zaznamenána například v Ghaně, Kolumbii a na Havajských ostrovech. Celý rod Ochna zahrnuje zhruba 80 druhů keřů nebo stromů z tropů Afriky a Asie. Některé z nich jsou využívány i zahradními architekty, lze z nich sestříhat pohledné živé ploty využitelné například v městské zástavbě. Díky své rozmnožovací strategii se však mnohde stávají invazivním plevelem potlačujícím původní druhy rostlin, a proto v některých státech není prodej zástupců rodu Ochna doporučován, u druhu Ochna serrulata, který je nejinvazivnější, je dokonce v některých zemích prodej zakázán.
Ekologie: Ve své domovině roste na okrajích pobřežních tropických lesů, ale i ve skalnatém buši od pobřeží až do výšky 500(–1000) m n. m. Šíří se semeny, která roznášejí ve svém trusu ptáci, pro které je ochna důležitým a oblíbeným zdrojem potravy.
Popis: Keř nebo menší strom 1–5 m vysoký. Listy střídavé, přisedlé, úzce obvejčité až široce podlouhlé, 3,5–6 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, lysé, celokrajné, jen v koncové části mohou mít listy náznak několika zoubků, na vrcholku jsou tupé či protažené v krátký měkký osten. Květy v hroznech po pěti až dvanácti, pětičetné, kališní lístky ohnivě rudé či nachové, 15-8 mm dlouhé, voskovitého vzhledu, přetrvávající až do zralosti plodů, korunní lístky žluté, o délce 18–22 mm. Plody jsou zprvu zelené, pak leskle černé kulovité peckovice o velikosti 5 × 8 mm.
Záměny: Podobný druh Ochna serrulata se kromě jiného odlišuje celkově drobnějším vzrůstem, bohatšími květenstvími a zubatými okraji listů.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina v parcích a zahradách v tropických zemích hlavně pro svůj nezvyklý vzhled. Kvete nepřetržitě po celý rok, je obvyklé, že jediný keř má současně poupata, jasně žluté květy, nezralé zelené a zralé leskle černé plody, vše na zářivě rudých přetrvávajících kališních lístcích, což vypadá velice nápadně. Větévky jsou proto častou součástí kytic a různých jiných dekorací. Anglické národní jméno Mickey Mouse Plant souvisí s tím, že peckovičky nedozrávají současně, takže se často přihodí, že jsou momentálně leskle černé pouze dvě (o den dříve uzrálé plody již sezobli ptáci), a zbytek plodenství pak připomíná známou kreslenou postavičku myšáka Mickeyho.
Fotografováno dne 26. 1. 2012 (Thajsko, Ayutthaya).