Syn.: Astragalus microphyllus (Pall.) Pall., Oxytropis chiliophylla Royle, Oxytropis tibetica Bunge, Phaca microphylla Pall.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Střední a západní Čína (Čching-chaj, Kan-su, Sin-ťiang, Vnitřní Mongolsko a Tibet), Nepál, sever Indie (Kašmír), severní Pákistán, Afghánistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán.
Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích, v horských roklích a na říčních terasách, na píscích, sutích, v alpínských trávnících, na sněhových vyležiskách, v nadmořských výškách od 2700 až do 5200 m. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina, 4–15 cm vysoká. Listy jsou řapíkaté, (2–)4–6(–7) cm dlouhé, zpeřené, lístky jsou střídavé, vstřícné nebo nejčastěji v přeslenech, úzce eliptické až úzce vejčité, 2–3 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké. Květenství je hroznovité, 2–5 cm dlouhé, 3–6květé, stopka květenství je 2–5(–7) cm dlouhá, hustě chlupatá, žláznatá; listeny jsou trojúhelníkovité, 7–8 mm dlouhé, chlupaté, žláznaté; kalich je zvonkovitý, 9–10 mm dlouhý, chlupatý, bradavičnatě žláznatý; koruna je purpurová, růžová, namodralá, nafialovělá, ale údajně i žlutá nebo bílá, pavéza je až 2 cm dlouhá, eliptická, křídla jsou až 1,7 cm dlouhá, člunek až 1,5 cm dlouhý. Plodem je lusk až 3 cm dlouhý, chlupatý, bradavičnatě žláznatý.
Poznámka: Rod Oxytropis je dosti početný a taxonomicky poměrně komplikovaný. Zahrnuje na 310 druhů, které se vyskytují v Evropě, Asii, Africe a Severní Americe, jen v Číně jich roste okolo 130 druhů.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 18. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta od západu do Murabak La).