Syn.: Bombax aquaticum (Aubl.) K. Schum., Bombax macrocarpum (Schltdl. et Cham.) K. Schum., Bombax rigidifolium Ducke, Carolinea grandiflora (Tussac) Spach, Carolinea macrocarpa Schltdl. et Cham., Carolinea princeps L. f., nom. illeg., Pachira carolinea Dum. Cours., nom. illeg., Pachira grandiflora Tussac, Pachira longifolia Hook., nom. illeg., Pachira macrocarpa (Schltdl. et Cham.) Walp., Pachira pustulifera Pittier, Pachira spruceana Decne., Pachira villosula Pittier, Pachira villulosa Pittier, Sophia carolina L.
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité, Malvaceae Juss. – slézovité
Pachira aquatica
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá ve Střední a Jižní Americe od jižního Mexika až po Brazílii (Amazônia) a Bolívii. Kromě toho se pěstuje v tropech a subtropech celého světa, kultury jsou známy z Kalifornie i z řady východoasijských zemí.
Ekologie: Typická dřevina na březích vodních toků a nádrží a v bažinách. Vyžaduje bezmrazé podmínky.
Pachira aquatica
Popis: Stálezelený strom, až 20 m vysoký; borka je hladká, s úzkými rýhami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 5–9četné, lístky jsou řapíčkaté, kožovité, obkopinaté až obvejčité, 5–21 cm dlouhé a 1,5–8 cm široké, lesklé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu náhle zašpičatělé až uťaté. Květy jsou velké, jednotlivé, úžlabní, 5četné; kalich je uťatý, 1,5–2 cm dlouhý, chlupatý; korunní lístky jsou pentlicovité, 19–28 cm dlouhé, bělavé, na rubu chlupaté; tyčinky jsou početné, červené až nachové, v dolní polovině srostlé do sloupku, volná část je 4–7 cm dlouhá; čnělka je na konci rozeklána do 5 laloků. Plod je elipsoidní až vejcovitá tobolka, až 17 cm dlouhá a 15 cm široká, s 5 dřevnatými chlopněmi; semena jsou početná.
Využití: Místy oblíbená okrasná dřevina. Semena lze konzumovat upečená nebo opražená, chutí připomínají jedlé kaštany.
Pachira aquatica
Pachira aquatica
Pachira aquatica
Pachira aquatica
Pachira aquatica
Pachira aquatica
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 9. a 14. 2. 2015 (Guatemala, Laguna Lachuá a Livingston), 18. 2. 2015 (Belize, Xunantunich).