PALISADA PERFORATA (Bory) K. W. Nam

Syn.: Chondria papillosa C. Agardh, Chondrophycus papillosus (C. Agardh) Garbary et J. T. Harper, Chondrophycus perforatus (Bory) K. W. Nam, Fucus papillosus Forssk., Fucus perforatus Bory, Fucus tenerrimus Clemente, Gigartina julacea Bory de Saint-Vincent, Laurencia papillosa (C. Agardh) Grev., Laurencia perforata (Bory) K. W. Nam, Laurencia perforata (Bory) Mont., Laurencia tenerrima (Clemente) Cremades, Laurencia vaga Kütz., Palisada papillosa (C. Agardh) K. W. Nam
Systematické zařazení: Plantae, Rhodophyta, Florideophyceae, Ceramiales, Rhodomelaceae

Palisada perforata

Rozšíření: Druh byl poprvé popsán v roce 1803 od břehů kanárského ostrova Tenerife, vyskytuje se v subtropických i tropických mořích téměř celého světa, objevuje se na obou stranách Atlantiku, proniká do Středozemního i Karibského moře, roste při pobřeží východní Afriky, jihu Arabského poloostrova i Indie, přes Indonésii a Filipíny zasahuje až k severu Austrálie a k některým pacifickým ostrovům.

Ekologie: Červená mořská řasa usazující se v pobřežním pásmu, v přílivové a subtidalní zóně, na skalnatých útesech může vytvářet poměrně husté koberce.

Palisada perforata

Popis: Stélka je uchycena k podkladu diskoidním rhizoidem, je 2–3(–4)krát větvená, primární větve jsou poléhavé, vystoupavé až přímé, až 12 cm dlouhé a zhruba 0,5 cm široké, cylindrické, žlutozelené či nahnědlé až dokonce nafialovělé; sekundární větve jsou 13–27 mm dlouhé a 2–3 mm široké; větvičky posledního řádu jsou jen 0,2–2,8 mm dlouhé a 0,8–1 mm široké, na vrcholu mají obvykle drobnou, avšak zřetelnou jamku, jejich velikost se k vrcholu větví zmenšuje.

Poznámka: Naše snímky pocházejí z mediteránního Kypru, podle poslední revize zdejších mořských řas z roku 2014 se tu vyskytuje celkem 313 taxonů, z nichž je 53 řas zelených, 90 hnědých a 170 červených.

Palisada perforata
Palisada perforata

Fotografováno dne 31. 3. 2010 (Kypr, východně od Limassolu).