PELTOPHORUM AFRICANUM Sond.

Syn.: Baryxylum africanum (Sond.) Pierre
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Peltophorum africanum

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál sahá od jižní Angoly a Zambie přes Namibii, Botswanu a Zimbabwe až po Mosambik, Svazijsko a východní provincie Jihoafrické republiky, kde nejjižněji zasahuje až na severovýchod provincie KwaZulu-Natal.

Ekologie: Charakteristický druh křovinaté vegetace (bushveld) nižších a středních poloh, roste rovněž na skalnatých stanovištích a na březích vodních toků, často na písčitých půdách; stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete od září do února.

Peltophorum africanum

Popis: Menší opadavý strom dosahující výšky 4–9(–14) m, s borkou hnědou, drsnou, rozpraskanou a letorosty hnědě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 7–28 cm dlouhé, 2krát sudozpeřené, lístků 1. řádu je 4–9(–17) párů, lístků 2. řádu 8–22(–28) párů, tyto lístky jsou drobné, podlouhlé, 4–9 mm dlouhé a 2–4 mm široké, po obou stranách jemně přitiskle chlupaté; palisty jsou čárkovité, až 14 mm dlouhé. Květenství je terminální, latnaté, složené z hroznů až 24 cm dlouhých; kališní lístky jsou 5–6(–7) mm dlouhé, korunní lístky jsou kopisťovité, nestejné, 10–14(–17) mm dlouhé, nehetnaté, žluté; tyčinek je 10, jsou kratší než korunní lístky. Plodem je plochý lusk, 4–9 cm dlouhý, na každé straně s 3–6 mm širokými křídly, pokrytý jemnými chlupy nebo olysalý, s 1–2 semeny.

Využití: Kořeny, listy i borka stromu nacházejí uplatnění v africké tradiční medicíně. Dřevo se používá k výrobě nábytku i jako palivo.

Poznámka: K rodu Peltophorum je v současnosti započítáváno sedm druhů, které se vyskytují v tropických oblastech obou zemských polokoulí, v Africe je původní jen tento jediný druh, lze tu však zaznamenat i druhy na tento kontinent zavlečené (např. Peltophorum pterocarpum).

Peltophorum africanum
Peltophorum africanum
Peltophorum africanum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).