PENTOPETIA GREVEI (Baill.) Vent.

Syn.: Cryptolepis grevei Baill., Gonocrypta grevei (Baill.) Costantin et Gallaud, Kompitsia elastica Costantin et Gallaud
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Pentopetia grevei

Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste pouze na jihozápadě ostrova v provinciích Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara. Do rodu Pentopetia se dnes řadí téměř 20 druhů, všechny rostou výhradně na Madagaskaru.

Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté porosty na písečných dunách i na mělkých kamenitých půdách na vyprahlých svazích, vystupuje do nadmořské výšky asi 1000 m.

Popis: Stálezelený keř nebo dřevnatá liána, dorůstá výšky až 7 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, obvejčité až obkopinaté, 2–6 cm dlouhé, tmavozelené, lysé, celokrajné. Květenství je dosti bohatá vrcholičnatá lata, složená z vidlanů; květní stopky jsou 5–8 mm dlouhé; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou asi 2 mm dlouhé; koruna je kolovitá, s kratičkou trubkou a podlouhlými, světe fialovými, 7–9 mm dlouhými levotočivými cípy; v květech je vyvinuto gynostegium s výrůstky podobnými pakorunce (korona); tyčinek je 5; semeník tvoří 2 volné plodolisty. Plody jsou dvojice měchýřků 5–10 cm dlouhých; semena jsou čárkovitá, zploštělá, na konci s chomáčkem chlupů.

Pentopetia grevei
Pentopetia grevei
Pentopetia grevei
Pentopetia grevei

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 2. 11. 2014 (Madagaskar, jižně od NP Zombitse-Vohibasia).