PHALERIA NISIDAI Kaneh.

Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité

Phaleria nisidai

Rozšíření: Areál se rozkládá na Nové Guineji (v západní i východní části ostrova), na ostrově New Britain a na Palau. Údaje z dalších území v jihovýchodní Asii a Oceánii jsou zřejmě mylné a vztahují se k jiným druhům rodu.

Ekologie: Provází podrost deštných lesů na čedičovém i vápencovém podkladě, také na okrajích lesních porostů na sladkovodních mokřadech a na vnitřních okrajích mangrove.

Phaleria nisidai

Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstá výšky až 15 m; všechny části jsou lysé. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,8–1,5 cm dlouhý, čepel je eliptická až obvejčitá, 15–20 cm dlouhá a 7–8 cm široká, lysá, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství jsou koncové okolíky; květy jsou oboupohlavné, 4(–5)četné; kalich je řepicovitý, bílý, s trubkou 1,5–2(–3,5) cm dlouhou; koruna je zakrnělá; tyčinky tvoří 2 kruhy, jsou částečně vyniklé; semeník je spodní. Plodem je kulovitá jednosemenná peckovice o průměru 1–1,5 cm, za zralosti červená.

Využití: Rostlina obsahuje diterpenické sloučeniny a na Palau je velmi oblíbeným tonizujícím prostředkem, používaným při rozmanitých potížích, od bolestí hlavy a celkové slabosti až po horečky a diabetes. Užívá se v nálevu v kombinaci s dalšími rostlinami, zejména s Vitex trifolia, Scaevola taccada a Cassytha filiformis, nebo spolu s Phyllanthus palauensis.

Poznámka: Rod Phaleria čítá zhruba 25 druhů rozšířených především v jihovýchodní Asii od Srí Lanky po Indonésii, také rostou v severovýchodní Austrálii a Oceánii, nejdále zřejmě na souostroví Samoa.

Phaleria nisidai
Phaleria nisidai
Phaleria nisidai
Phaleria nisidai

Fotografováno ve dnech 19. 1. a 1. 2. 2018 (Palau, Koror a Babeldaob, Ngchesar).