Syn.: Fulchironia senegalensis Lesch., Phoenix abyssinica Drude, Phoenix baoulensis A. Chev., Phoenix comorensis Becc., Phoenix djalonensis A. Chev., Phoenix dybowskii A. Chev., Phoenix equinoxialis Bojer, Phoenix leonensis Lodd. ex Kunth, Phoenix spinosa Schumach. et Thonn.
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Rozšíření: Areál je značně rozsáhlý, táhne se od západní Afriky (Senegal) až po Eritreu na východě kontinentu, na jih zasahuje až do Jihoafrické republiky; dále roste na Komorách a Madagaskaru. Zplanění bylo zaznamenáno na Floridě. Výskyt na Arabském poloostrově se zřejmě vztahuje k blízce příbuznému druhu Phoenix caespitosa.
Ekologie: Roste na světlinách a pasekách deštných lesů, v poloopadavých monzunových lesích, na vlhkých místech v savanách i na skalnatých stanovištích v horách, často podél vodotečí, vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.
Popis: Dvoudomá palma, rostoucí obvykle v trsech; kmeny jsou 3-6(–15) m vysoké a dosahují 30 cm v průměru. Listy vyrůstají po 20–40 v růžici na vrcholu kmene, jsou zpeřené, 2–3,5(–4,5) m dlouhé a 0,7 m široké, sytě zelené, s 80–130 lístky po každé straně; lístky jsou 28–45 cm dlouhé a 2,2–3,6 cm široké, na okraji drobounce vroubkované; řapík je až 30 cm dlouhý, na bázi s ostrými trny. Samčí květy jsou v přímých latách, žlutobílé, s 3 korunními lístky 6–7 mm dlouhými; samičí květy tvoří bohatá zpočátku přímá, později nicí latovitá květenství, jsou malé, jen 3–4 mm dlouhé, kulovité, žlutozelené, zpravidla dozrává pouze jediný plodolist. Plody jsou jedlé, sladké elipsoidní peckovice 1,2–1,8(–2,5) cm dlouhé a 7–8 mm široké, za zralosti žlutooranžové až hnědavé.
Ohrožení a ochrana: V Jihoafrické republice je tento druh chráněn zákonem.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Mekarabiya).