PHRAGMANTHERA MACROSOLEN (Steud. ex A. Rich.) M. G. Gilbert

Syn.: Loranthus macrosolen Steud. ex A. Rich., Septimetula macrosolen (Steud. ex A. Rich.) Tiegh., Tapinanthus macrosolen (Steud. ex A. Rich.) Danser
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité

Phragmanthera macrosolen

Rozšíření: Etiopský endemit, roste v horských oblastech v centrální části země.

Ekologie: Epifytický poloparazitický keřík, roste v křovinách a světlých lesích na výslunných svazích; naše obrázky pocházejí z nadmořské výšky 2400 m. Většinou cizopasí na větvích dřevin z čeledi Fabaceae (Acacia, Albizia apod.).

Phragmanthera macrosolen

Popis: Stálezelený keřík s přímými až převislými, 1–3 m dlouhými větvemi; letorosty jsou často červené nebo žlutočervené. Listy jsou vstřícné, vejčité až kopinaté, 6–22 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, tmavozelené, na rubu sivé, matné, lysé. Úžlabní květy tvoří 2–5květé, krátce stopkaté okolíky; na vrcholu žlutých nebo oranžových poupat jsou křídlovité švy; kališní lístky jsou nepatné, srostlé, límečkovité; koruna je souměrná, 5četná, 5–7 cm dlouhá, oranžově červená, korunní lístky tvoří dlouhou, hlubokým zářezem rozeklanou trubku; tyčinky jsou přirostlé ke korunní trubce; semeník je spodní. Plody jsou obvejcovité, 1,7–2 cm dlouhé, červené, jednosemenné bobule; semeno je zářivě červené.

Phragmanthera macrosolen
Phragmanthera macrosolen
Phragmanthera macrosolen
Phragmanthera macrosolen
Phragmanthera macrosolen

Fotografováno dne 8. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, poblíž kláštera Geneta Maryam, na Acacia abyssinica).