Syn.: Helophyllum colensoi Hook. f., Helophyllum muscoides Colenso
Čeleď: Stylidiaceae R. Br. – sloupatkovité
Rozšíření: Druh Nového Zélandu (Severní, Jižní i Stewartův ostrov) a australské Tasmánie.
Ekologie: Roste na horských a subalpínských kamenitých a skalnatých svazích a vřesovištích. Kvete od listopadu do února.
Popis: Vytrvalá bylina s poduškovitým habitem, až 10 cm vysoká, většinou však nižší. Lodyhy jsou na bázi dřevnaté, větvené, listy jsou asi 4 mm dlouhé, dosahují asi 2 mm v průměru, jsou k sobě hustě nahloučené, dužnaté, kožovité, lysé, lesklé, tmavě zelené, na vrcholu tupé. Květy jsou jednotlivé, přisedlé; listeny jsou úzce trojúhelníkovité, 2zubé, řídce chlupaté; kališních lístků je 5–6, jsou podlouhlé, na vrcholu brvité; korunních lístků je 5–6, jsou odstálé, podlouhle vejčité, bílé; tyčinkový sloupek je přímý, z koruny výrazně vyniklý, prašníky jsou ledvinovité, purpurové. Plodem je tobolka dosahující asi 2 mm v průměru, bílá.
Poznámka: Kromě rodu Phyllachne zastupují na Novém Zélandu čeleď sloupatkovitých ještě rody Donatia, Forstera a Stylidium. K rodu Phyllachne jsou řazeny celkem čtyři druhy, tři z nich se vyskytují na Novém Zélandu, zde představovaný druh zasahuje ještě i na Tasmánii, druh Phyllachne uliginosa se objevuje výhradně v jižní části Jižní Ameriky. William Colenso (1811–99), na kterého odkazuje druhové jméno této rostliny, byl britským misionářem a botanikem.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 20. a 28. 12. 2016 (Nový Zéland, Jižní ostrov, svahy Mt. Armstrong nedaleko Brewster Hut).