Syn.: Diasperus gasstroemii (Müll. Arg.) Kuntze, Diasperus gunnii (Hook. f.) Kuntze, Phyllanthus gasstroemii Müll. Arg.
Česká jména: smuteň (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Phyllanthaceae Martinov – smutňovité
Rozšíření: Východoaustralský druh s areálem sahajícím od východu Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po ostrovy v Bassově průlivu i severní a východní Tasmánii.
Ekologie: Roste v chráněných roklích podél břehů potoků a řek, často i v blízkosti mořského pobřeží. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Jednodomý, vzácněji dvoudomý keř dosahující výšky až okolo 250 cm. Větve jsou lysé, listy střídavé, krátce řapíkaté, eliptické, obkopinaté, obvejčité až skoro okrouhlé, 9–33 mm dlouhé a 4–20 mm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené; palisty jsou vejčité, až 4,6 mm dlouhé, červenohnědé. Samčí květy vyrůstají po 1–21 z úžlabí listů, okvětní lístky jsou 0,9–2,4 mm dlouhé, bílé, nazelenalé či nažloutlé, nitky tyčinek jsou volné nebo srostlé, až 1 mm dlouhé; samičí květy vyrůstají z úžlabí listů po 1–4, okvětní lístky mají 1–2,2 mm dlouhé, bílé, zelené nebo nažloutlé, čnělky jsou 3, až 1,5 mm dlouhé. Plodem je stlačená elipsoidní tobolka, až 4,5 mm široká.
Poznámka: V Austrálii roste 51 druhů tohoto velmi početného rodu (v současnosti celosvětově 862 druhů), 40 z nich je zde endemických. Ze zhruba 60 rodů čeledi smutňovitých (Phyllanthaceae) na tomto kontinentu najdeme 16 rodů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Narawntapu National Park).