PHYTEUMA NIGRUM F. W. Schmidt – zvonečník černý / zerva čierna

Syn.: Phyteuma ovatum F. W. Schmidt, Phyteuma spicatum γ nigrum (F. W. Schmidt) Pohl, Phyteuma spicatum subsp. nigrum (F. W. Schmidt) Weeda
Česká jména: řepka brunatá (Presl 1819), zerva brunatá (Opiz 1852), řepka černá (Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912), zvonečník černý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Phyteuma nigrum

Rozšíření: Vyskytuje se ve střední Evropě od Belgie po Českou republiku, kde probíhá východní hranice jeho rozšíření. Tato hranice prochází přibližně Děčínem, Karlovými Vary, Pískem, údolím Otavy, údolím Vltavy, Soběslaví, Červenou Lhotou, Třeboní, Novohradskými horami.

Ekologie: Zvonečník černý kvete na vyšších ovsíkových loukách, a také ve vlhčích loukách směřujících k bezkolencovým loukám. Nalezneme jej ale také na okrajích prosvětlených lesů a v silničních příkopech. Někde může být zavlečený a zplaňovat.

Popis: Vytrvalá bylina, lodyha přímá, až 50 cm vysoká, s přízemními řapíkatými listy a srdčitou čepelí. Lodyžní listy řídce rozmístěné, kopinaté a postupně směrem ke květu se měnící v úzké (jako listeny). Kvete od května do června černofialově, květní klas je vejcovitý, při odkvětu se prodlužující.

Ohrožení a ochrana: Zvonečník černý patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).

Phyteuma nigrumPhyteuma nigrum
Phyteuma nigrumPhyteuma nigrum

Fotografováno dne 28. 5. 2004 (Česko, Čechy, Sokolov).